Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Rozplenica japońska

Rozplenica japońska - Szkółka roślin Stecz

Rozplenica japońska

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) jest rośliną taksonomicznie sklasyfikowaną zaliczana do jednostki systematycznej rodziny wiechlinowatych. Kolebką  tej rośliny, gdzie stanowi endemiczna formę jest Azja i Australia. W Polsce stanowi roślinę o obcym pochodzeniu (kenofit) i została z powodzeniem introdukowana w charakterze ozdobnym.

Rozplenica

Morfologicznie roślina ta stanowi kępę o wąskich liściach, które stopniowo wyostrzają się przy końcach. Liście posiadają zabarwienie zielone , natomiast jesienią żółkną. Szkielet pozostaje dekoracyjny przez cała zimę. Tą częścią rośliny , która jest głównym motywem pobudzającym do jej nabywania  dla konsumentów , są kwiaty. Pojawiają się one w lipcu i mają ciekawą srebrzystą lub białoróżową barwę. Przypominają wąskie szczotki butelkowe, wyrastają z kępy  i wyginają łukowato  (jak woda z fontanny) tworząc fantazyjną fontannę.  Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa  penna, co oznacza pióro, a seta oznacza włosie, jeżyć, nastroszyć w odniesieniu do kwiatów o długich, pierzastych włosach.

Ta bardzo atrakcyjna roślina znajduje szerokie zastosowanie w różnego typu nasadzeniach. Od typowo planowanych przez jednostki publiczne poprzez prywatnych projektantów ,aż po indywidualnych konsumentów , którzy samodzielnie organizują przestrzeń przydomową. Jej szybkość wzrostu i wczesne (pod względem wieku) kwitnienie , pozwalają osiągnąć szybki efekt.  Wzbogacają ogród o istotny element zmieniający standardowy układ w urozmaicona i pełną fantazji kompozycję.  Dobrze zaprezentuje się w nasadzeniach grupowych , homogenicznych, monokulturowych, w nasadzeniach obejmujących 3-5 szt jako aglomeracja w ramach większych skupisk roślin , jak i jako roślina pojedynczo wzbogacająca układ wielogatunkowy.  Pięknie także prezentuje się w pojemnikach dekorujących tarasy, balkony, umieszczonych symetrycznie po dwóch stronach wejścia do budynku czy symetrycznie rozmieszczonych przy ciągach komunikacyjnych (ścieżkach, podjazdach itd.). 

Odmiana Opis

Rozplenica japońska – Hameln

Trawa o pięknych , początkowo zielonych, stopniowo zmieniających zabarwienie na różowe, a w efekcie finalnym kremowych lub kremowożółtych  kłosach . Kwiaty pojawiają się w lipcu.  Dorasta do 0,7 m wysokości ale kłosy potrafią dodatkowo ja powiększyć, gdyż ich długość może osiągnąć do 20cm. Piękny fontannowy pokrój sprawia że jest często wybierana trawą przez konsumentów. Liście wąskie, łukowate o intensywnie zielonym zabarwieniu. Jesienią zmieniają barwę na pomarańczowo-rudą co dodaje kolorytu kompozycji. Bardzo atrakcyjna forma do nasadzeń grupowych w dużych, monokulturowych, homogenicznych masywach , w mniejszych kilku jednostkowych skupiskach jak również heterogenicznych,  pojedynczo w towarzystwie innych roślin. Pięknie także prezentuje się w dekoracyjnych pojemnikach na parkingach, hotelach , tarasach, balkonach czy wejściach do restauracji. Ustawiona w donicy symetrycznie po obu stronach wejścia do budynku lub obu stronach ciągu komunikacyjnego wprowadza efekt uporządkowania i estetycznej symetrii. Myślę ,że roślina ta powinna się znaleźć w każdym nasadzeniu i być rozpowszechniana, gdyż wzbogaca układy oraz czyni je wyjątkowo ciekawymi i fantazyjnymi.

Wielkość dorastania: 0,7m, z kwiatostanami ok 1m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Rozplenica japońska – Hameln Gold

Rozplenica o atrakcyjnym, fontannowym pokroju i kompaktowym wzroście. Charakteryzuje się cytrynowo-złocistym zabarwieniem liści. W lipcu pojawiają się kremowo-białe, puszyste kwiaty, które licznie obsypują cała kępę. Są to właściwe rozplenicą  kwiaty, przypominające szczotki do butelek, z których jest znana choćby popularna odmiana „Hameln”. Ta niezwykle dekoracyjna odmiana preferuje gleby przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Najlepiej rośnie w pełnym nasłonecznieniu lub lekko ocienionym stanowisku. Świetnie się sprawdzi jako roślina pojemnikowa , wykorzystywana do zdobienia balkonów, tarasów czy wejść do budynków. Równie atrakcyjnie prezentuje się jako składnik jednoodmianowego, grupowego nasadzenia jak również wielogatunkowego jako kontrastowy akcent . Możemy ją wykorzystać do tworzenia niskich obwódek oraz klombów i piętrowych nasadzeń.

Wielkość dorastania: 0,5m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Rozplenica japońska – Little Bunny

Rozplenica Little Bunny to bardzo wartościowa wersja popularnej odmiany Hameln, która cechuje się stosunkowo  niższym rozmiarem docelowym. Jest kępiastą trawą o pokroju fontannowym i zielonych liściach. Od końca lipca pojawiają się na roślinie, charakterystyczne dla tego gatunku kwiaty, które przypominają szczotki do butelek. Na przestrzeni swego dojrzewania przechodzą przez różne odcienie barwne. Początkowo są zielone, następnie kremowobiałe, aż w końcu beżowo – białe.      Dzięki temu, że osiąga  niewielkie rozmiary, daje duże pole manewru w komponowaniu za jej pomocą nasadzeń. Stanowi wartościowy materiał do wykorzystania w charakterze rośliny pojemnikowej , wykorzystywanej do zdobienia balkonów, tarasów czy wejść do budynków. Równie atrakcyjnie prezentuje się w nasadzeniach grupowych, w formie tzw. masywów  oraz jako roślina obwódkowa..

Wielkość dorastania: 0,5m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Rozplenica japońska – Red Head

Bardzo atrakcyjna trawa o czerwonobrązowych kwiatostanach. Liście , zielone, wąskie i łukowato zwisające. To nadaje roślinie pięknego, malowniczego, fontannowego pokroju. Wspomniane kwiaty, które stanowią główną ozdobę tej trawy pojawiają się w sierpniu i maja kształt szczotek do butelek. Z czasem brązowieją. Szkielet samej rośliny pozostaje także interesujący w okresie zimowym.  Wiosną należy ściąć pędy  nad  ziemią i proces rozwoju rozpoczyna się na nowo. Świetne rozwiązanie do nasadzeń grupowych jak i jako składnik jednogatunkowych kompozycji.

Wielkość dorastania: 1m, z kwiatostanami ok 1,2m

Kup wysyłkowo w naszym sklepie internetowym –  przejdź do sklepu

Źródła internetowe:

Pennisetum, https://en.wikipedia.org/wiki/Pennisetum_alopecuroides

Rozplenica