Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Lawenda w ogrodzie to nie tylko estetyczny aspekt

Jak tytuł wpisu brzmi: “Lawenda w ogrodzie to nie tylko estetyczny aspekt”, ale również funkcja użytkowa. Nie będę tu rozpisywał się nadmiernie na temat właściwości leczniczych i szerokim wykorzystaniu w kosmetologii tej zacnej rośliny, gdyż ta tematyka jest szeroko omówiona w wielu tekstach dostępnych po wpisaniu w wyszukiwarkę. Niemniej trudno odmówić lawendzie, a dokładnie zawartym w niej olejkom eterycznym, korzystnego wpływu dla naszego organizmu i użyteczności w leczeniu wielu schorzeń. W kosmetologii stosowana jest jako składnik preparatów przeznaczonych do leczenia zmian skórnych i poprawiających kondycję powłoki skórnej. Odnotowano także korzystne oddziaływanie olejku lawendowego we wspomaganiu leczenia przeziębienia czy zapalenia oskrzeli. Również kwiaty lawendy maja właściwości wspomagające leczenie różnych dolegliwości gdyż sporządzone z ich udziałem napary działają napotnie i rozgrzewająco. Olejek lawendowy pełni funkcję także sprzyjającą osiągnięciu stanu relaksacji podczas kąpieli w wodzie do której został zaaplikowany.

Lawenda, podobnie jak wiele innych roślin, znajduje także zastosowanie w sztuce kulinarnej. Jest ona składową powszechnie i z wielką ochotą stosowanych ziół prowansalskich. Stanowi składową przypraw do mięs i ryb. Jej “parantela” z szałwią, tymiankiem i rozmarynem sprawia, że jest często stosowana jako ich substytut.

Rola lawendy w ogrodzie nie ogranicza się do estetyki, zniewalającego zapachu i wspomnianego wykorzystania w celach leczniczych i kulinarnych. Choć te funkcje użytkowe stanowią już bardzo szeroki zakres korzyści i motywacji do jej uprawy to lawenda oferuje nam kolejne korzyści wynikające z jej obecności w ogrodzie.

Lawenda jest rośliną miododajną i wydziela nektar. Głównie w rejonie morza śródziemnego od lat wytwarza się z niego bardzo popularny i cieszący się wysokim uznaniem miód lawendowy. W naszych ogrodach natomiast jest także źródłem nektaru dla odwiedzających je trzmieli czy pszczół, co w teorii pozwala zakładać obecność lawendy także w miodach produkowanych w naszym otoczeniu.

Lawenda na nieproszonych gości

Kolejną istotna funkcją jaką spełnia lawenda jest jej wartość odstraszania niektórych insektów, a spoglądając na ich listę, tych najbardziej uciążliwych. Oczywiście ten wpływ lawendy zależy również od wielu czynników, które determinują takie oddziaływanie lawendy. Skrajnie naiwnym byłoby założenie, że obecność jednej sadzonki w ogrodzie pozwoli nam pozbyć się nieproszonych owadów na całej posesji, ale w miejscach gdzie się znajdzie myślę, że znacznie zredukuje ich obecność. Takie oddziaływanie lawendy hamuje głównie obecność komarów, kleszczy, mrówek, a nawet ogranicza obecność w bezpośrednim jej otoczeniu much. Poza wspomnianymi wszechobecnymi owadami potrafi także przeciwdziałać obecności moli odzieżowych.

Zadbajmy o jej warunki bytowania

Lawenda w kontekście uprawy nie należy do najbardziej wymagających roślin i kłopotliwych w pielęgnacji. Jest to jednak roślina, której nie możemy posadzić w dowolnym miejscu i oczekiwać optymalnego rozwoju. Tak podchodząc bowiem możemy wykreować ogromne rozczarowanie. Roślina ta bowiem nie rozwija się prawidłowo w cienistych stanowiskach oraz w nadmiernie wilgotnej i ciężkiej glebie. Dlatego należy ją sadzić w słonecznym stanowisku i zapewnić odpowiednio przepuszczalne podłoże, które być może posiadamy w miejscu nasadzenia. Jeśli nie jest tak to także nie stanowi problemu gdyż możemy glebę odpowiednio rozluźnić, mieszając ją choćby z piaskiem lub ziemią uniwersalną. Warunki glebowe powinny charakteryzować się także odpowiednim odczynem podłoża. Lawenda najlepiej rośnie na glebie o ph 6-7. To również są warunki, które możemy łatwo osiągnąć stosując odpowiednie produkty do tego. Jak choćby wapno węglanowe lub dolomit, które jest dostępne w formie granulowanej. Wcześniej jednak należy ustalić aktualne ph i na tej podstawie dostosować odpowiednią dawkę wapna dla danej powierzchni. Warto to zrobić rozsądnie i dokładnie gdyż nadmiar może spowodować uszkodzenie korzeni rośliny. Najbezpieczniejsza formą będą produkty dostępne w sklepach ogrodniczych z określonym na opakowaniu sposobem i wielkością dawkowania.

Myślę, że roślina ta, choć oczywiście znana od dawna i uprawiana w naszym kraju, zagości w większej ilości ogrodów. Możemy ją bowiem zastosować w różnym kontekście nasadzeń. Są to nasadzenia jednogatunkowe, jako roślina tworząca małą obwódkę, tzw “barwne plamy” (kilka roślin tej samej odmiany w grupie tworzących barwna plamę) czy jako roślina pojemnikowa i stosowana w miejscach gdzie nie ma przestrzeni do nasadzeń gruntowych.


Roślina ta jest dostępna w sprzedaży w naszej szkółce – LAWENDA


O dostępność w aktualnym okresie prosimy pytać pod numerami telefonu dostępnymi w zakładce “KONTAKT” lub po kliknięciu w ten link


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *