Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Azalie i różaneczniki

Azalie i różaneczniki

Azalia

 

  AzalieRóżaneczniki to rośliny wrzosowate. Ich wspólną cecha jest preferencja na tle ph gleby. Rośliny te preferują glebę kwaśną. Główną różnicą między azaliami i różanecznikami jest ich zimozielona cecha, a mianowicie różaneczniki są zimozielone a azalie nie. Azalie maja lekko owłosione liście , które zrzucają na zimę. Różaneczniki są zimozielone i nie zrzucają liści co czyni je atrakcyjnymi także zimą.

Okres kwitnienia jednych i drugich zbiega się niemal w czasie, a ma to miejsce w maju. Istnieje wiele odmian zarówno z jednej jak i drugiej grupy. Azalie można najłatwiej podzielić ze względu na  docelową wielkość dorastania. Występują azalie dorastające do 2m oraz takie które dorastają do 0,5 m. Różaneczniki także są odmianowo uwarunkowane odnośnie docelowej wielkości. Są takie które osiągają 0,5 m , 1m , 1,5 czy 2m.  Cechą wspólna azalii i różaneczników jest także nasłonecznienie ich stanowiska egzystencji. Preferują raczej stanowiska półcieniste. Jedne jak i drugie kuszą feerią  barw swoich kwiatów . Poczynając od białych, przez różowe, żółte aż po czerwone i fioletowe. Ich zakwitnięcie stanowi wspaniały akcent wizualny i wpływa szczególnie na wrażenia estetyczne.

Zastosowanie ich jako ozdób w ogrodzie podkreśla w maju ta cześć nasadzeń w której są zastosowane. Niektóre z różaneczników jak odmiana  ‘Gold Flimmer‘  maja zabarwione na żółto także liście co czyni je atrakcyjnymi także po przekwitnięciu.  Bardzo ciekawym ogrodem złożonym głównie z różaneczników i azalii jest jeden z najpiękniejszych ogrodów świata: Exbury Garden w angielskim Hampshire. Ten pięknie skomponowany ogród w stylu krajobrazowym   możliwy jest do zobaczenia w wirtualnym świecie na google street.  Zarówno azalie  jak i różaneczniki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów naszej szkółki i dlatego posiadamy względnie szeroką ofertę  asortymentową tej kategorii roślin. Myślę że zaspokoimy oczekiwania najbardziej wyszukanych klientów.