Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Pięciornik

Pięciornik

pieciornikPięciornik to długo kwitnąca roślina , która moim zdaniem jest mało doceniana przez użytkowników ogrodów, a może wnieść niebagatelne ożywienie i uatrakcyjnić każdy ogród. Kwitną one niemal od czerwca do października. Mogą być bardzo wartościowym składnikiem kompozycji w kategorii ozdób ogrodowych, kładąc akcent na daną część nasadzeń.

 

 

pieciornikpomPięciorniki dysponują szerokim wachlarzem barwnym. Mamy odmiany o pomarańczowych, białych, czerwonych, żółtych , różowych, kremowych odcieniach kwiatów. Kwiaty pięciorników mają średnice ok 3cm i są osadzone na roślinie z dużą częstotliwością. Jest to roślina o stosunkowo szybkim wzroście, nawet do 40 cm rocznie przyrostu. Pięciorniki preferują raczej stanowiska o wyższym poziomie insolacji , ale przykładowo odmiany o kwiatach barwy czerwonej lub pomarańczowej mogą róść także w cieniu, gdyż ich kwiaty nie spłowieją.

 

pieciornikzolty  Pięciornik nie jest wymagającą rośliną pod względem warunków siedliskowych.  Jest bardzo podatny na cięcie i formowanie, co sprawia , że może być wykorzystywany jako roślina żywopłotowa, na obwódki, szpalery , można mu nadawać geometryczne kształty. Idealnie się nadaje do donic , jako soliter oraz składnik szerszej kompozycji ogrodowego nasadzenia będąc kategoria ozdoby. Polecam tę roślinę gorąco do szerszego stosowania w naszych przydomowych ogrodach bo warto oraz unikania ostracyzmu tak cennej i wizualnie atrakcyjnej roślinnej perełki.