Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Blue Star – prawdziwa gwiazda pośród roślinJałowce to rośliny znane w naszym otoczeniu i świadomości od dawna. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele gatunków i odmian tej wdzięcznej rośliny iglastej. Przyjmują one różne pokroje i charakteryzują się zróżnicowanym tempem oraz kierunkiem wzrostu. Będziemy prezentować w kolejnych wpisach ciekawe odmiany tej rośliny, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na swą atrakcyjność, dekoracyjność i użyteczność w nasadzeniach. Na pierwszy ogień idzie jedna z najładniejszych i praktycznie możliwych w każdym nasadzeniu do wykorzystania odmiana – „Blue Star”.

Jest to jedna z karłowych odmian jałowca. Jego cechą charakterystyczną jest pokrój, który jest poduszkowaty i przypomina trochę trójwymiarową gwiazdę. Wynikiem takiej „fizjonomii” jest jego nazwa – Blue Star (niebieska gwiazda). Na całościową atrakcyjność tej rośliny składa się także, a może przede wszystkim, barwa. Stalowo niebieskie, zimozielone igły stanowią kluczowy czynnik, który optycznie rozjaśnia nasadzenie i dostarcza wartościowego pierwiastka barwnego. Zastosowany w nasadzeniu, którego nawierzchnia została stworzona z jasnego kamienia prezentuje się zjawiskowo. Taki układ staje się jeszcze bardziej atrakcyjny gdy zastosuje w jego bezpośrednim sąsiedztwie rośliny o żółtym zabarwieniu ulistnienia. Pięknie zwłaszcza wyglądają obwódki z udziałem jego i żywotnika zachodniego w odmianie „Miriam”, gdzie rośliny te są posadzone naprzemiennie lub w określonej konfiguracji rytmicznej.

Żywotnik zachodni „Miriam”

Jałowiec łuskowaty „Blue Star” jest mało wymagającą użytkowo rośliną. Świetnie się spisuje niemal na każdym obszarze naszego kraju i w każdych warunkach. Jest odporny na mróz i mało wrażliwy na okresową susze. Najpiękniej wygląda w miejscach nasłonecznionych i takie stanowiska też głównie preferuje. Jest materiałem roślinnym, który bez obaw możemy stosować jako tworzywo roślinne do kreowania rabat, wspomnianych obwódek, klombów czy większych układów wielogatunkowych. Możemy to robić bez obaw o spotykane często po wielu latach zjawisko zaburzania rozwoju sąsiadujących roślin. Nie jest to roślina ekspansywna i wymagająca okiełznywania. Dobrze się sprawdzi także jako roślina pojemnikowa. Polecamy serdecznie tę roślinę do wszelkich nasadzeń i każdego rozmiaru ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *