Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

MISKANT CHIŃSKI GRACILLIMUS

Miskanty to grupa traw, która zdominowała nasz rodzimy rynek w zakresie traw ozdobnych. Gdybyśmy zapewne mieli określić ich udział procentowy w całościowej ofercie rynkowej materiału roślinnego, obejmującej kategorie traw, to zapewne miskanty miałyby większościowy udział. Jak to możliwe, że stały się one tak popularne? Wynika to z bardzo prostego wyjaśnienia – są to rośliny przystosowane do naszych warunków klimatycznych, dekoracyjne i zróżnicowane pod względem cech.

Oczywiście głównie występującymi gatunkami tych traw są u nas ; miskant cukrowy i chiński. Wielu osobą do pewnego czasu trawy te kojarzyły się głównie z dużymi odmianami, takimi jak choćby „Giganteus”, ale na przestrzeni lat pojawiło się wiele innych odmian, które już pozwalają na większe zastosowanie. Przede wszystkim różnią się docelowym wzrostem, pokrojem, a także barwą liści i kwiatów. Ta różnorodność daje wiele opcji, całą gamę potencjalnych zastosowań – od subtelnego wzbogacenia o te rośliny nasadzeń, po nawet tworzenie ogrodów opartych głównie na tych roślinach. Zwłaszcza, że co rok pojawiaja się nowe, wyselekcjonowane odmiany, które jeszcze bardziej zwiększają wachlarz wykorzystania.  Jednym z przedstawicieli tej grupy traw jest miskant chiński Gracillimus i to jego sylwetkę postaram się zaprezentować poniżej.

 

Jak wygląda miskant chiński Gracillimus

Miskant chiński Gracillimus to niezwykle urodziwa trawa. Wydaje się być początkowo bardzo zwyczajna  (jak wiele traw ozdobnych)  i nic nie wskazuje na ich przyszłe piękno. A jednak takie doznania, oparte na podziwie, w późniejszej fazie wzrostu, towarzyszą  tej roślinie. W teorii niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jest zielona, dorasta do ok 170 cm wysokości. Podczas kwitnienia jej wielkość może wzróść do 200 cm.  Niestety  rzadko kwitnie i aby do tego doszło potrzebuje wyjątkowo ciepłej jesieni. U nas i naszych okolicznych klientów zakwitł pierwszy raz w 2023 roku. Czego efektem jest zdjęcie po prawej stronie. Kwiaty mają barwę początkowo  różowo – brązową , z czasem jaśnieją. Zakwita w okresie sierpień – październik. Pokrój miskanta Gracillimus jest delikatnie zaokrąglony. To bardzo atrakcyjny kształt, który niezwykle ożywia kompozycję, zwłaszcza gdy posadzimy je grupowo.  

 

 

Jak uprawiać   miskant chiński Gracillimus

Miskanty nie wymagają szczególnej pielęgnacji ,a le też nie są roślinami, które możemy posadzić gdziekolwiek i zapomnieć o nich. Wydaje mi się, że jednak zabiegi konieczne do wykonania, nie są przesadnie kłopotliwe i realne do wykonania dla każdego. Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki do życia roślinie to odpłaci nam swym dekoracyjnym wyglądem – a taka jest idea uprawy ozdobnych roślin. A nawet jeśli traktujemy je tylko funkcjonalnie (np. dla oddzielenia części ogrodu lub przysłonięcia nieatrakcyjnego elementu) to i tak oczekujemy, że będzie się prezentować dobrze. Miskant Gracillimus najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i półcieniu. Dla prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby o odpowiednich parametrach wilgotności – a mianowicie utrzymującej tę wilgotność. Oczywiście nie mam na myśli stojącej wody, lecz podłoża które w okresach suszy, dłuższych okresach bez opadów będzie wilgotne. Dla naszej wygody warto na wstępie zapewnić podłoże, które będzie utrzymywać wilgoć, a w okresach bezopadowych – czy to za pomocą systemu irygacji czy manualnie podlewać. Zwłaszcza dotyczy ta kwestia większych odmian – a do nich zaliczamy Gracillimus. Pod względem ph podłoża trawa ta nie wykazuje większych kaprysów. Ze względu na zasychanie części naziemnej na okres zimowy, konieczne jest jej ścięcie na ok 10 cm wiosną. Niektórzy ścinają krócej i nie niesie to za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Warto się nie spieszyć nadmiernie i zaczekać na okres przed rozpoczęciem wegetacji, a po największych przymrozkach. Wiem, że to trudne i często opiera się na prawdopodobieństwie, ale być może unikniemy dzięki temu większych uszkodzeń. 

 

 

Gdzie posadzić miskant chiński Gracillimus

To już być może pytanie do wyobraźni i indywidualnej kreatywności. Jednymi z najczęstszych sposobów wykorzystania Gracillimusa są nasadzenia grupowe i żywopłotowe. Ogólnie rzecz ujmując trawy prezentują się imponująco, sadzone w formacjach grupowych. Jako masywy jedno odmianowe – posadzone w skupiskach na pewnej przestrzeni oraz żywopłotowe – posadzone w rzędzie, jedna przy drugiej. W pierwszym przypadku mogą być częścią większej kompozycji nasadzeń, a w drugim, mogą pełnić funkcję osłonową lub oddzielającą poszczególne części ogrodu. To jednak tylko część rozwiązań. Pięknie się prezentują jako najwyższa partia piętrowych nasadzeń, z posadzonymi naprzemiennie przed nimi, różnobarwnymi hortensjami bukietowymi. Takie nasadzenie może być wzbogacone także o rozplenice Hameln lub Red Head czy lawendy. Dobrym wykorzystaniem jest także nasadzenie pojemnikowe. Często trawy ozdobne – w tym Gracillimus – zdobią wejścia do budynków, tarasy czy ogródki w restauracjach. W takim wariancie nasadzeń, musimy jednak pamiętać o częstym podlewaniu, poza okresem opadów. 

.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *