Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Jesienne sadzenie roślin to świetny pomysł

Wiele osób uważa wiosnę za jedyny termin sadzenia roślin, jednak równie, a w przypadku wielu roślin nawet lepszym terminem wykonywania nasadzeń jest pora jesienna. Często słyszymy  we wrześniu, październiku od klientów następujące pytanie: „wiem, że to nie pora na sadzenie roślin, ale czy coś się stanie jeśli teraz jeszcze posadzę tę roślinę?” . Nic się nie stanie, a nawet warto to zrobić.  Otóż naszym zdaniem jest to świetna pora na sadzenie roślin z gołym korzeniem, z pojemników czy z bryłą ziemi  i warto ją wykorzystać.

 

 

W przypadku roślin liściastych z gołym korzeniem  okres od początku października do mrozów jest idealną porą na nasadzanie gdyż znajdują się w stanie bezlistnym. Dzięki temu już wiosna rozpoczynają wcześniej wegetację i w mniejszym stopniu odreagowują przesadzenie. Dotyczy to wszystkich roślin liściastych, łącznie z owocowymi.

Jesień to również idealny moment na  zakup roślin iglastych kopanych z gruntu. Rośliny takie są wykopywane z bryłą ziemi, która owijana jest specjalną chustą jutową w celu zabezpieczenia przed rozsypaniem. Zwłaszcza w przypadku iglastych roślin nasadzanie jesienne jest bardzo korzystne. Jesienią bowiem znajduje się dużo więcej wilgoci w podłożu, a słońce jest mniej palące. Ze względu na krótszy dzień w mniejszym stopniu także oddziałuje na roślinę, a co za tym idzie ogranicza intensywność transpiracji. Jesienią także zdąży się również powiększyć masa korzeniowa rośliny.  To wszystko sprzyja efektywniejszemu przyjęciu się rośliny oraz szybszemu rozwojowi już wiosną kolejnego roku. Mniej straszna takiej roślinie jest już także sucha wiosna i pojawiające się coraz częściej wiosenne przymrozki. Dotyczy to zarówno wspomnianych roślin z gruntu jak i sadzonych z pojemników.  Te ostatnie jak wiadomo możemy sadzić cały sezon, w tym także jesienią. Przy czym sadząc w tym okresie ograniczmy konieczność tak częstego podlewania jak po wsadzeniu wiosną czy latem, gdzie często słońce momentalnie swymi intensywnymi promieniami wysusza podłoże  i samą roślinę. 

Reasumując sadzenie jesienne daje nam wiele korzyści, a rośliny posadzone w tym okresie świetnie się przyjmują. Tak posadzone rośliny wiosną są już częściowo ukorzenione i dużo łatwiej radzą sobie z ostrym wiosennym słońcem, które w ostatnich latach jest nieodłącznym elementem wiosennej pory. Wykorzystajmy więc jesień na kształtowanie otaczającej nas przestrzeni za pomocą roślin. Zarówno tworząc od podstaw nasadzenia jak również uzupełniając istniejące już kompozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *