Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Modrzew europejski 'Pendula' - iglak o parasolowatej koronie

Modrzew europejski ‘Pendula’ – iglak o parasolowatej koronie

Modrzew europejski 'Pendula' - iglak o parasolowatej koronie

Modrzew europejski ‘Pendula’ – iglak o parasolowatej koronie

 

Modrzew europejski ‘Pendula’ – iglak o parasolowatej koronie. Niewiele jest roślin  iglastych , które mogą się poszczycić zwisającą formą korony. Modrzew jest, moim zdaniem rośliną , która po prostu trzeba mieć w swoim ogrodzie. Jego aspekt wizualny jakim może się pochwalić w trakcie sezonu wegetacyjnego, rekompensuje nawet brak igieł w okresie zimowym. Obecnie najczęściej spotykaną   formą  jest ta szczepiona na pniu.

Dostępne są egzemplarze szczepione na różnych wysokościach podkładki. Myślę, że każdy znajdzie odpowiedni dla swojego zastosowania egzemplarz.  Istotną kwestią jest dobór rośliny o odpowiednim miejscu szczepienia  , gdyż modrzew ten już nie rośnie w górę i dobrany o zbyt niskim szczepieniu może zniknąć w gąszczu innych roślin. Roślina ta pasuje do różnego typu kompozycji ogrodowych od rabat po  nasadzenie w ozdobnych donicach lub pojemnikach. Może także   róść jako drzewko soliterowe , choć w tym wypadku  proponuje raczej egzemplarz  o wyższym umiejscowieniu korony.

Jedyną wadą modrzewia jest brak istotnej cechy charakteryzującej większość klasycznych iglaków, a mianowicie “zimozieloność”. Jest to istotna wartość dla ogrodu, gdyż zapewnia ubarwienie i utrzymanie walorów wizualnych kompozycji , także w okresie zimowym. Modrzew niestety zrzuca jesienią igły , podobnie jak drzewa liściaste. Pomimo tej małej wady, stanowi istotny walor wizualny naszego ogrodu w okresie wegetacyjnym. Nie stosujmy ostracyzmu tego typu roślin i dajmy im szansę upiększać nasze przydomowe aranżacje , a z pewnością odpłacą nam efektowną wizualną  aparycją. Gorąco polecam  do nasadzeń w sferze prywatnej jak również do wykorzystania w nasadzeniach publicznych. .