Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Brunner Silver Heart

Brunnera Silver Heart

	Brunner Silver Heart Brunnera Silver Heart stała się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych wyborów pośród roślin przeznaczonych do sadzenia w miejscach cienistych. Ogólnie różne odmiany brunner są coraz bardziej obecne w świadomości przeważającej liczby klientów. Już coraz rzadziej słychać pytanie – co to?. Zamiast niego słyszymy stwierdzenie – „ta roślina u mnie pięknie rośnie oraz kwitnie”. Pomimo, że brunnera jest bezspornie jedną z najpiękniejszych bylin to niewątpliwie jej zaletą jest stanowisko, które preferuje. Jest to roślina cieniolubna, a miejsca cieniste i częściowo zacienione są tymi, które w największym stopniu sprawiają trudność w zagospodarowaniu. I tutaj jedną z recept jest brunnera. Te odkryte ok 1800 roku na kaukazie byliny zostały nazwane na cześć Samuela Brunnera.  Tematem wpisu jest jednak jedna z jej odmian – Silver Heart.

Jak wygląda Brunnera Silver Heart

BrunneraBrunnera Silver Heart jest byliną bardzo podobną do znanych od lat host. Liście brunnery są równie twarde i grube, a pokrój także kępiasty. I jedne i drugie wymagają stosunkowo wilgotnego podłoża, gdyż ze względu na dużą powierzchnię liści proces transpiracji powoduje duże straty wody. Zarówno hosty jak i brunnery preferują stanowiska cieniste lub półcień (słoneczne stanowiska są możliwe po warunkiem zapewnienia odpowiedniej wilgotności podłoża).   Na tym koniec podobieństw, a współczynnikami różnicującymi są liście i kwiaty.

  Stanowią one także o sile estetycznej brunnery. Silver Heart, ma charakterystyczny dla tego gatunku kształt liści, są one sercowate i duże ( choć wielkość zależy też od warunków siedliskowych i dostępu wilgoci).  Bardzo atrakcyjny jest zwłaszcza aspekt wzoru liści. Myślę, że w tym wypadku możemy mówić o wyjątkowo udanym i niezwykle atrakcyjnym w efekcie,  „pociągnięciu pędzlem” przez Boga. Liście brunnery Silver Heart  przypominają pod tym względem skomplikowany witraż okna katedry.  Liście są bowiem otoczone zielonym marginesem i wypełnione żyłkami o takiej barwie. Struktura rozdzielanych przez żyłki pól jest zróżnicowana i mają one różne powierzchnie. Wszystkie te pola są barwy srebrzystej. Srebrzysto – zielone zabarwienie liście stanowi więc jeden z najważniejszych walorów estetycznych.

Kolejnym są kwiaty. Te pojawiają się wcześnie wiosną (ok. kwietnia) na etapie rozwijającej się po zimie rośliny. Wówczas liście jeszcze nie mają barwy srebrzystej – są zielonkawe – o kolorystykę za to dbają lodowo niebieskie kwiaty. Tworzą one piękną chmurkę w barwie niebieskiej nad rośliną i dla wielu przywołują  podobieństwo do kwiatu niezapominajki. Dopiero po przekwitnieniu liście nabierają masy i zwiększają swą powierzchnię.

     

Jak uprawiać Brunnerę Silver Heart

Brunnera Silver HeartJak wspomniałem brunnery preferują stanowiska cieniste lub półcień. Te są szczególnie dla nich korzystne. Wynika to za faktu, że chroniące je przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym elementy zacieniające (inne rośliny lub budynki itd. ), ograniczają straty wilgoci, które powstają w wyniku transpiracji wody przez stosunkowo duże liście. Oczywiście, pomimo takich preferencji, nie jest wykluczone sadzenie  brunnery w pełnym słońcu. W takich warunkach również wygląda atrakcyjnie jeżeli zapewnimy jej odpowiednie okoliczności do wegetacji. Na te okoliczności składa się głównie dbałość o utrzymanie wilgotności podłoża. Na cięższych, gliniastych i utrzymujących dłużej swoją wilgotność glebach będzie to prostsze i nie będzie wymagać dużej częstotliwości stosowania  zabiegów nawadniania. Jego główny zakres będzie dotyczył okresów bezdeszczowych i upalnych. 

Inaczej wygląda sytuacja na glebach o strukturze silnie przepuszczalnej i niskich parametrach utrzymywania wilgoci przez dłuższy czas. W tych warunkach, konieczne będzie częstsze monitorowanie i uzupełnianie wilgotności podłoża. Zwłaszcza w okresach upalnych i bezdeszczowych, podczas, których proces ewapotranspiracji (proces odprowadzania pary wodnej do atmosfery wskutek transpiracji roślin i parowania z gleby)  przebiega bardzo szybko. Ta sama sytuacja tyczy się uprawy w pojemnikach, ale w tym wypadku sytuacja związana z koniecznością regularnego podlewania, dotyczy wszystkich roślin. Jedynie może się różnić częstotliwością  wykonywania tego zabiegu w zależności od wymagań wodnych rośliny.

Pod względem podłoża Silver Heart nie jest nadmiernie grymaśna i rośnie zarówno na kwaśnych, obojętnych i zasadowych glebach.  Roślina ta jest odporna na szkodniki i choroby grzybowe. Jedynie warto zwracać uwagę na mrówki (które mogą stworzyć gniazdo w jej bezpośrednim otoczeniu i utrudnić pobieranie wody) oraz ślimaki. Zwłaszcza ślimaki potrafią negatywnie wpłynąć na aspekt wizualny rośliny. Taki efekt wizualny jest niemal natychmiastowy i przejawiający się widocznymi ubytkami liści.

Gdzie posadzić w ogrodzie Brunnerę Silver Heart

BrunneraW tej kwestii myślę, że warto zacząć i nawiązać do stanowiska. Jeśli zapewnimy jej  stosunkowo optymalne warunki w zakresie wilgoci to możemy ją posadzić wszędzie. Oczywiście o ile pasuje do koncepcji. Niemniej najczęściej jest wykorzystywana do nasadzeń w miejscach cienistych, ponieważ to tam najtrudniej dobrać materiał roślinny. Zwłaszcza o tak atrakcyjnym wyglądzie jak brunnera.

Z tego względu jest ona powszechnie w takich fragmentach ogrodu nasadzana. W tym wykorzystaniu jest nieoceniona, możemy ja tak posadzić grupowo lub w połączeniu z hostami czy turzycami. Jeśli jest tam sucho – dobrym rozwiązanie jest wykorzystanie linii kroplującej. Jest to niewielki koszt, a pozwala oszczędnie podlewać i bez wysiłku nawadniać rośliny. Polecam takie rozwiązanie. Świetnie się sprawdzi jako jedno z pięter w piętrowych nasadzeniach, czy składnik wielogatunkowych klombów. Nic nie stoi na przeszkodzie zastosowania brunnery w nasadzeniach pojemnikowych. Tu jak wspomniałem, szczególnie warto zadbać o wilgotność podłoża. Ta wartościowa o niezwykle atrakcyjnych walorach wizualnych roślina powinna zagościć niemal w każdym ogrodzie.

 

Brunnera Silver Heart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *