Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Atrakcyjny parasol na suche gleby – Morwa biała „Pendula”

Morwa - Szkółka roślin Stecz
Morwa „Pendula”

Atrakcyjny parasol na suche gleby – Morwa biała „Pendula” . Być może to jest roślina, która zainteresuje wielu konsumentów, a w istocie posiadaczy ogrodów lub firm projektujących przestrzenie.

Morwa? – zapewne wielu osobom kojarzy się ta nazwa. Jednym na pewno ze składnikiem suplementów diety wspomagających odchudzanie lub służącym do hamowania rozkładu cukrów w organizmie. Innym z melancholijnym, nostalgicznym wspomnieniem młodych lat, gdy zatrzymywali się przy tej , aby objadać się wręcz żarliwie jej smacznymi owocami. Tak! Morwy kiedyś stanowiły w wielu rejonach polski istotny składnik ówczesnej szaty roślinnej. Były to bezpretensjonalne rośliny o pięknych liściach, bardzo smacznych owocach oraz pokroju małego drzewka lub analogicznie dużego krzewu.

Morwa biała „Pendula”


Ja osobiście jestem wielkim piewcą tej rośliny i to nie tylko ze względu na smaczne jej płody, ale możliwość jej ozdobnego wykorzystania w przestrzeni ogrodowej. Oczywiście zwyczajową formę morwy możemy wykorzystać jako roślinę owocową lub tworzywo szpaleru czy żywopłotu – o którym także pojawi się wkrótce wpis. Na szczególne uznanie i uwagę zasługuje jednak jej odmiana „Pendula”. Oczywiście istnieje wiele roślin o podobnej charakterystyce (rośliny o parasolowatej koronie) i równie atrakcyjnym aspekcie wizualnym, dlatego nie zamierzam jej porównywać. Każdy ma swoje własne preferencje, potrzeby i motywy , którymi się kieruje w wyborze materiału roślinnego. Piękno tkwi w oczach podziwiającego i w związku z tym mam nadzieję, że piękno tej rośliny wpasuje się w kanon estetyki wielu osób. Dlaczego więc jest ona taka dekoracyjna i niesztampowa?

Dlaczego warto kupić morwę „Pendula” ?

Można by napisać bo tak…ponieważ jest dekoracyjna i ma wartość użytkową. Jednak czy to wystarczający argument ? Myślę, że nie. Roślina ta jest połączeniem elegancji z użytkowym zastosowaniem. To zintegrowana roślina oscylujące między ozdobną,dekoracyjną naturą a owocową, przejawiającą się w podobnych do jeżyn płodach, które pojawiają się w sierpniu. Dekoracyjność tej rośliny charakteryzuje się pokrojem o zwisających pędach. Najczęściej wysokość rośliny determinowana jest poprzez poziom szczepienia. Przy doborze warto więc wybrać taką poziomu szczepienia, aby pasowała do naszego założenia, gdyż jej wzrost jest ku dołowi. Wielu klientów mylnie zakłada, że pień niższego egzemplarza się wydłuży i uzyskamy wyższą formę, ale niestety to błędne myślenie. Tak się nie stanie, dlatego dostępne są do wyboru różne warianty wysokości szczepienia.

Morwa „Pendula”


Jej pędy potrafią osiągnąć z czasem poziom podłoża, a nawet lekko po nim „płynąć”. To nadaje jej niesamowitego uroku. Jest to niezwykłe zjawisko, które podnosi unikalność miejsca w którym bytuje.

Szerokość korony może naturalnie nawet sięgnąć 2 metrów jednak wymaga to wielu lat egzystowania.

Możliwe jest także stworzenie odpowiedniej konstrukcji umożliwiającej jej pędom poziomy rozwój po niej i stworzenie w ten sposób naturalnej altany czy szerokiego parasola. Pod tak ukształtowaną rośliną możemy umiejscowić ławeczkę i miło spędzać czas w upalne dni.

liść Morwa „Pendula”

Ciekawym i jednym z bardziej atrakcyjnych walorów tej rośliny są liście. Barwa jest w odcieniu zieleni i nie odznacza się niczym nie zwykłym, ale kształt już stanowi intrygujący jej element „aparycji”. Nie było by nic nadzwyczajnego w ulistnieniu gdyby nie fakt, że wykształca ona dwa rodzaje liści. Jest to w istocie jeden z przykładów heterofilii, a więc różnolistności. Część liści bowiem jest owalnych, a część powcinanych , o strukturze jak na zdjęciu. To bardzo atrakcyjnie prezentująca się komponenta rośliny.

Poza kwestiami wyglądu morwa jako roślina traktowana już całościowo jest bardzo tolerancyjna na warunki przyrodnicze. W związku z tym możemy ja uprawiać w wielu regionach polski i niemal na każdym podłożu. Nawet radzi sobie na uboższych glebach i o mniejszej wilgotności. To w kontekście ostatnich lat o dłuższych okresach bezdeszczowych może być kluczową cechą i odpowiedzią na potrzeby wielu użytkowników. Lubi zwłaszcza miejsca nasłonecznione. Myślę że możemy ja z powodzeniem sadzić zarówno w prywatnych ogrodach jak i przestrzeni publicznej. Może stanowić w nasadzeniu dominantę lub składnik bardziej złożonych nasadzeń wielogatunkowych. Inwencja stosowania roślin jest już na wysokim poziomie. Obecnie wiele podobnych roślin stosowanych jest w miastach jako rośliny pojemnikowe i myślę, że morwa w takiej roli sprawdzi się wręcz oscarowo:)
Roślina ta jest dostępna w sprzedaży w naszej szkółce – MORWA


O dostępność w aktualnym okresie prosimy pytać pod numerami telefonu dostępnymi w zakładce „KONTAKT” lub po kliknięciu w ten link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *