Coraz więcej traw w ogrodach

Coraz więcej traw w ogrodach

Coraz więcej traw w ogrodach

Trawy to grupa roślin, która gości w naszych ogrodach od zawsze. Niemal każdy posiadacz działki  dysponuje w swoim gospodarstwie domowym kosiarką. Zielony trawnik to dla wielu oczko w głowie i element ogrodu , któremu poświęcamy wiele uwagi, czasu i kapitału. Jednak ten wpis ma na celu poruszyć i  pogłębić kwestie traw, ale tych bardziej ozdobnych.

Jest ich coraz więcej w ogrodach a fascynacja nimi wzrasta i wzrasta. Są one istotnym elementem zdobiącym i w ciekawy sposób zapełniają wolne przestrzenie. Zaletą ich jest szybki wzrost dzięki czemu szybko wypełniają luki. Niektóre maja piękny , intensywnie zielony kolor , inne cieszą obserwatora wspaniałymi wiechami pojawiającymi się na końcach źdźbeł, niektóre przyjmują kształt kolumnowy inne kępowy a jeszcze inne maja listka w  żółte, poprzeczne paski a inne w podłużne. Coraz więcej odmian i gatunków z tej kategorii roślin jest introdukowanych na otaczających nas obszarach i wygląda na to , że się u nas zadomowią na dobre. Poniżej przedstawie kilka najbardziej wartościowych roślin z tej kategorii, które na pewno znalazły by miejsce w waszych układach ogrodowych.

TRAWY OZDOBNE

  • Kostrzewa sina – trawa o niebiesko – zielonych liściach. Nie tworzy darni. Bardzo szybko się rozsiewa. Idealna trawa na gleby o słabej strukturze i zasobności w składniki pokarmowe. Na słabszych glebach przyjmuje nawet bardziej intensywnie niebieski kolor. Idealna na dachy, do donic, skalniaków oraz wszelkich nasadzeń jako wypełnienie.
  • Miskant chiński “Silberspinne” – roślina o pięknym, fontannowym pokroju. Dorasta do 200 cm. Jej ozdobą są kwiatostany , które początkowo przybierają barwę różową a później stają się srebrzyste. Roślina idealna na duże rabaty.
  • Miskant chiński “Goliath” – Odmiana dorastająca do 2m wysokości. Jej cechą charakterystyczna są długie, bordowe wiechy ,  które pojawiają się końcem sierpnia i początkiem września.
  • Miskant chiński “Zebrinus” – charakterystyczna trawa o zielonych liściach pokrytych żółtymi paskami. Dorasta od 100cm do 200cm. Ciekawy akcent ogrodowy o niespotykanym aspekcie wizualnym.
  • Miskant olbrzymi “Giganteus” – największa trawa rosnąca w Polsce. Potrafi dorosnąć do 3-4 m. Tworzy duże kępy i ma sztywne źdźbła, które pięknie szeleszczą podczas wietrznej pogody.
  • Rozplenica japońska – roślina typowa dla ogrodów japońskich, ale znajdująca zastosowanie w  naszych przydomowych kompozycjach , wcale nie korespondujących wizualnie z japońskim stylem. Jest nie tak duża jak miskant , ale tworzy piękny fontannowy pokrój i wydaje jesienią kłosy o kremowej barwie i długości nawet 20cm. Zachwycająca roślina i uwielbiana przez amatorów traw.

 

Inne ciekawe wpisy
Jakie ozdobne drzewa na gleby suche? 10 propozycji

Drzewa odporne na susze Myślę, że spadek częstotliwości opadów jaki miał miejsce w roku 2019 i wydłużające się okresy bezdeszczowe Zobacz cały tekst

Atrakcyjny parasol na suche gleby – Morwa biała “Pendula”

Morwa "Pendula" Atrakcyjny parasol na suche gleby - Morwa biała "Pendula" . Być może to jest roślina, która zainteresuje wielu Zobacz cały tekst

Żywopłot z grabu

Żywopłot z grabu. Obraz Photo Mix z Pixabay Żywopłot z grabu. Każdy z nas zna określenie żywopłot, jednak mimo to Zobacz cały tekst

Karłowy wiąz z Anglii – Jacqueline Hillier

Wiąz "Camperdownii" Wiąz kojarzony jest najczęściej z dużym drzewem liściastym, którego drewno wykorzystywane jest w budownictwie czy meblarstwie. W ostatnim Zobacz cały tekst

Żółta dominanta w ogrodzie o malowniczym pokroju – Glediczja “Sunburst”

Glediczja "Sunburst" Żółta dominanta w ogrodzie o malowniczym pokroju - Glediczja "Sunburst" . Glediczja nie jest jeszcze powszechnie znanym dla Zobacz cały tekst