Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Polecane rośliny o regularnym kulistym pokroju

Rośliny o geometrycznych kształtach stanowią bardzo atrakcyjny materiał nasadzeniowy. Wielu klientów poszukuje tego typu sadzonek, a zwłaszcza takich które w sposób naturalny tworzą regularny kształt. Takie rośliny oprócz dekoracyjnego wizualnie pokroju, pozwalają także uniknąć uciążliwego skądinąd formowania. Te cechy składają się na całościową atrakcyjność danej odmiany. Poniżej zaprezentuję i pokrótce scharakteryzuję kilka roślin, które spełniają powyższe cechy i które przyjmują głównie kulistą formę.

Żywotnik zachodni “Danica”

Żywotnik “Danica”

Żywotnik zachodni w odmianie “Danica” to bardzo popularna i często spotykana w przydomowych ogrodach, karłowa forma żywotnika. Jest to moim zdaniem jedna z najpiękniejszych odmian kulistych spośród “iglaków”. Osiąga po 10 latach niemal 0,5 m wysokości, przy podobnej szerokości. Barwa listowia zamyka się w jasnozielonej tonacji kolorystycznej. Głównym jednak atrybutem wpływającym na jej atrakcyjność jest układ igieł. Są one gęsto rozmieszczone i dzięki temu wpływają na wysoką dekoracyjność tego kultywaru. Poniżej kilka dodatkowych zdjęć.

Żywotnik zachodni “Golden Globe”

Żywotnik “Golden Globe”

Żywotnik zachodni “Golden Globe” to kolejna odmiana żywotniku o kulistym pokroju. Różni się jednak pod kilkoma względami budowy. Jest to odmiana o żółtym zabarwieniu ulistnienia. Dzięki tej wartościowej zalecie wprowadza ożywienie do nasadzeń w których jej użyto. Pozwala na przełamanie jednobarwnych układów i zapewnia regularny kształt. Wielkość dorastania jaką osiąga po 10 latach wynosi ok 1m. Pokrój jest luźniejszy od “Danica”, ale równie atrakcyjny wizualnie. Poniżej kilka dodatkowych zdjęć.

Żywotnik zachodni – Hoseri

Żywotnik “Hoseri”

Odmiana żywotnika o kulistym pokroju oraz ciemnozielonym ulistnieniu (powyższe zdjęcie wykonane zimą gdy ta barwa jest mniej intensywna) Powolny wzrost sprawia iż jest to idealna roślina do ogrodów skalnych, jako składnik obwódek oraz złożonych kompozycji. . Pięknie wygląda także jako roślina pojemnikowa w ozdobnych donicach. Wielkość dorastania: 0,4m

Sosna kosodrzewina “Benjamin”

Sosna “Benjamin”

Kolejnym przykładem krzewu o dużej wartości estetycznej jest sosna kosodrzewina w odmianie “Benjamin”. Jej opis morfologiczny należy rozpocząć od wielkości. Osiąga ona wartość ok 0,5 m po 10 latach życia. Pod względem pokroju jest oczywiście kulista, ale jej mocnym walorem staje się gęstość pędów, która bardzo uatrakcyjnia odbiór tej rośliny. Igły są pod względem barwnym zielone i stosunkowo długie jak na tak karłową roślinę . Elementem, który także przyciąga wzrok jest barwa pączków, które są jasne i ładnie harmonizują zielenią igieł tej sosny. Poniżej kilka dodatkowych zdjęć.

Sosna górska “Golden Glow”

Sosna “Golden Glow”

Jest to odmiana, która zimowa pora nie pozwoli nam na zapomnienie o ogrodzie i będzie przyciągać nasz wzrok nieustannie. “Golden Glow” to warta uwagi odmiana sosny o stosunkowo długich igłach i zwartym, kulistym pokroju. W ciągu roku jej kolorystyka jest zielonkawa , ale po pierwszych mrozach jesienią zmienia swe usposobienie na bardziej kontrastowe i odznaczające z otoczenia. osiąga ok 1m wysokości p[o 10 latach egzystencji. Polecana do wszelkich nasadzeń jako roślina soliterowa, jak i jako składnik wielogatunkowych kompozycji roślinnych. Dostępne także w formie szczepionej na pniu.

Sosna górska – Ophir

Sosna “Ophir”

Pozostając przy złocistych zimowych barwach igieł czas na sosnę w odmianie “Ophir”. Ta odmiana cechuje się krótszymi igłami , których to długość mieści się w przedziale 2-4 cm. Wspomniana główną cechą determinującą do włączania w nasadzeniach tejże rośliny są igły zmieniające swą kolorystykę po pierwszych mrozach. Wówczas stają się złocistożółte, co fantastycznie urozmaica nasadzenie w okresie zimowym. Jest to roślina o różnorakim zastosowaniu i warto eksperymentować zestawiając ją w złożonych kompozycjach jak i jako roślinny soliter czy roślina donicowa. Rozmnażana także w formie szczepionej na wysokości 50-100cm.

Sosna czarna – Spielberg

Sosna “Spielberg”

To jedna z odmian sosen, która szczególnie przypadła do gustu naszym klientom. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem od momentu gdy ją pierwszy raz spostrzeżemy. Ta jej niezwykła atrakcyjność wynika głównie z kilku cech. Pierwszą są igły, które są nieproporcjonalnie długie i potrafią osiągnąć długość o wartości 10-15 cm. Drugi atrybut to barwa, która jest jasnozielona. Kolejny i zarazem oczywisty w kontekście tytułu tego tekstu to pokrój. Jest ona kulista, choć z czasem zmienia formę na bardziej jajkowatą. Jest to odmiana, którą możemy stosować we wszystkich rodzajach nasadzeń od małych ogrodów przydomowych po duże koncepcje kształtowania zieleni miejskiej. Może być wykorzystana jako roślina sadzona w gruncie jak i w donicach. Ta wszechstronność w jej użyciu głównie wynika z małych wymagań uprawnych.

Sosna pospolita – Globosa Virdis

Sosna “Globosa Virdis”

Pozostając przy większych gabarytowo kulach, przedstawiam Państwu sosnę pospolitą w odmianie “Globosa Virdis”. Jej podstawowym walorem dekoracyjnym, poza oczywiście kształtem, są dłuższe igły 4-6 cm. Ich barwa jest ciemniejsza niż w przypadku odmiany “Spielberg”. Dorasta do ok 1,5 m wysokości po 10 latach wegetacji. Ta wartość może być oczywiście różna, w zależności od warunków siedliskowych. Charakteryzuje się małymi wymaganiami pod względem podłoża i radzi sobie nawet w bardzo trudnych warunkach. Idealny materiał nasadzeniowy do wszelkiego rodzaju kompozycji prywatnych jak i publicznych.


Inne ciekawe sosny o kulistym kształcie

Sosna górska – Gnom Findling

 Jedna z karłowych odmian sosny górskiej, która początkowo przybiera kulisty pokrój, a z biegiem lat podczas których następuje jej biologiczny wzrost zaczyna przybierać kształt bardziej spłaszczony. Myślę, że zarówno pokrój cechujący młode jak i starsze egzemplarze jest równie atrakcyjny i dekoracyjny. Ten kultywar, podobnie jak inne odmiany sosen jest łatwy pod względem uprawowym, w pełni mrozoodporny, odporny na choroby i szkodniki oraz tolerancyjny na zanieczyszczenia i mniej zasobne w składniki pokarmowe podłoża. Świetnie się sprawdzi w nasadzeniach organizowanych w przestrzeni miejskiej oraz indywidualnym kształtowaniu otoczenia budynków. Odpowiednia do zorganizowanych nasadzeń wielogatunkowych, jako materiał do wypełniania pojemników i donic oraz pozycja do tworzenia nasadzeń w stylu japońskim.     Wielkość dorastania : 1m wysokości i 1,2m szerokości.

Sosna górska –  Litomyśl

Wolno rosnąca odmiana sosny o niemal kulistym, zwartym pokroju. Jej niewielkie rozmiary pozwalają na zestawienie z innymi karłowymi roślinami, jak również wykorzystania w charakterze rośliny stricte pojemnikowej.   Wielkość dorastania: 0,4m

Sosna górska – Mops

Wolnorosnąca kulista, gęsta forma, idealnie pasująca do ogrodów skalnych jak i w zróżnicowanych nasadzeniach wielogatunkowych. Dobrze się sprawdzi także jako roślina pojemnikowa w ozdobnych donicach. Wielkość dorastania: forma pienna- szczepiona

Sosna górska – Varella

Piękna odmiana sosny górskiej o regularnie kulistym pokroju. Jej główną cechą i walorem różnicującym są długie igły, które osiągają 10cm długości. Polecana do nasadzeń skalnych, na wrzosowiska oraz jako roślina donicowa. Małe wymagania uprawne pozwalają na jej wykorzystanie zarówno w nasadzeniach publicznych jak i indywidualnych.    Wielkość dorastania: 0.7m

Klon zwyczajny – Globosum

Klon “Globosum

Klon w odmianie “Globosum” to drzewo, które obecnie znajduję się w wielu nasadzeniach miejskich. Zaliczane jest do grona drzew alejowych i często możemy je spotkać jako element składowy zieleni ulicznej. Projektanci zajmujący się kształtowaniem zieleni miejskiej chętnie sięgają po tę odmianę i wykorzystują w swych realizacjach. Dzieje się tak nie bez powodu. Jest to bowiem odmiana która swym kształtem korony i formą na pniu prezentuje się bardzo estetycznie i łagodzi surowość zabudowy miejskiej. Istotnie wpływa przez na psychiczne doznania mieszkańców i wizerunek miejsca w którym je zastosowano. Ponadto cechuje się małymi wymaganiami uprawnymi. Klony są roślinami ruderalnymi i wykazują dużą zdolność do życia na terenach antropogenicznych – będących wynikiem działalności człowieka. O atrakcyjności tej rośliny przekonali się także konsumenci kształtujący czy to samodzielnie, czy za pomocą usług mniej lub bardziej profesjonalnych architektów zieleni. Co przejawia się w zwiększonym zainteresowaniu tą rośliną do celów nasadzeń prywatnych. Polecamy serdecznie klon “Globosum”

Katalpa bignoniowa- Nana

Katalpa “Nana”

Na koniec pozostała prawdziwa perełka, czy raczej perła, wśród kulistych form roślin. Katalpa “Nana” to zdecydowany lider pośród roślin pod względem zainteresowania ze strony kupujących. Ta zjawiskowa roślina, która podobnie jak klon “Globosum”, spotykana jest głównie w formie szczepionej na pniu, zaliczana jest do drzew alejowych. Coraz częściej możemy ja spotkać w obrębie nasadzeń publicznych. Oprócz oczywiście kształtu korony, głównym walorem estetycznym są duże, szeroko sercowe liście. Wyglądają one zjawiskowo i w połączeniu z formą i kształtem korony tworzą bardzo atrakcyjną całość. Niestety jednak jest to roślina bardziej wymagająca pod względem wilgotności od klonu i dla osiągnięcia tak powierzchniowo dekoracyjnych liści wymaga podłoża zasobnego w wilgoć. Gdy o to zadbamy, drzewo to z pewnością dostarczy nam niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *