Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Potrzebujecie zacienienia na działce? Głóg to świetny wybór.

 

Głóg "Paul's Scarlet"
Głóg “Paul’s Scarlet”

Potrzebujecie zacienienia na działce? Głóg to świetny wybór.

Często użytkownicy nowych działek , gdzie  jedynym obiektem jest budynek mieszkalny , a działka niemal  pozbawiona jest szaty roślinnej , zadają pytanie : jaką roślinę można posadzić aby rzucała cień w słoneczne,upalne dni, pięknie kwitła  i względnie szybko rosła? Myślę że jest taka roślina , która w moim przekonaniu spełnia te oczekiwania i jest w dodatku , stosunkowo do wielkości sadzonek, niedroga. “Paul’s Scarlet” to odmiana głogu pośredniego , która już od wielu lat znajduje zastosowanie w kształtowaniu  otaczających nas terenów zieleni. Często ją można spotkać w zieleni miejskiej , gdyż jest mało  kłopotliwa w uprawie i odporna na zanieczyszczenia .

Główna atrakcją tej odmiany głogu są jednak kwiaty, które pojawiają się w niezliczonej ilości w maju i maja piękne ciemnoczerwoną barwę. Wizualnie przypominają małe różyczki , są pełne i zebrane w baldachowate kwiatostany o wymiarach 6-9cm. Roślina na jesień przyjmuje żółta barwę liści, które jednak szybko opadają. Nie powoduje to jednak całkowitego spadku walorów wizualnych rośliny zimą, gdyż pozostają czerwone owoce. W prawdzie nieliczne, w stosunku do innych odmian, ale jednak atrakcyjne i stanowiące pożywienie dla ptaków. Odmiana jest odporna na mróz i suszę , a także mało wymagająca jeśli chodzi o podłoże.

Mimo to lepiej się rozwija na glebach alkalicznych i takie też są jej dedykowane. Stworzenie tego typu odczynu to nic trudnego i nie będzie stanowiło trudnej do pokonania przeszkody. Bardzo polecam głóg pośredni “Paul’s Scarlet” jeśli mamy trochę miejsca w ogrodzie , gdyż jest to roślina , która estetycznie, z pewnością poprawi nam nastrój, nie tylko podczas kwitnienia. Naturalnie , bez ingerencji naszej potrafi dorosnąć 6-7 m , jednak warto regulować koronę i tempo wzrostu, gdyż sprzyja to zagęszczeniu rośliny. Możliwe jest nawet utrzymanie jej w niewielkich rozmiarach przez całą egzystencję, wystarczy tylko corocznie przycinać koronę . Polecamy serdecznie do wszelkiego rodzaju nasadzeń prywatnych jak również do szeroko rozumianej przestrzeni publicznej. W tym ostatnim przypadku świetnie się sprawdzi jako materiał roślinny w parkach, na skwerach oraz zieleni osiedlowej i przydrożnej.