Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Robinia Małgorzaty – wspaniała istota

Robinia Małgorzaty

Robinia Małgorzaty – wspaniała istota

Małgorzata, Gosia, Gosiaczek, Gosiunia, Małgonia itd. Istnieje wiele sposobów  wypowiadania tego imienia, a które są zrozumiałe dla każdego słuchacza i w sposób oczywisty wskazują osobę której dotyczą w danym kontekście. Myślę, że każdy ma swoje ulubione zdrobnienie tego pięknego imienia. Imię Małgorzata pochodzi z greckiego słowa Margarites  i oznacza perła. Kobiety o tym imieniu cechują się zmiennością i  trudnym charakterem. Łatwo wpada w złość i szybko się zniechęca. Ogólnie cechuje się spokojnym i pokojowym usposobieniem , ale potrafi także gwałtownie zareagować. Jest odważną kobietą , która lubi podróże i przygody. Ma grono licznych przyjaciół z którymi lubi przebywać itd…  To tylko kilka cech jakimi określają internetowe źródła kobietę o tym imieniu, ale nie koniecznie należy je przypisywać wszystkim kobietą  obdarzonym tym imieniem.

Aby wydedukować prawdziwość tych opisów należy dokonać indywidualnej analizy i subiektywnej oceny. Profil psychologiczny niektórych Małgorzat będzie zawierał zapewne pierwiastek lub więcej tego opisu,  a u niektórych zupełnie będzie odbiegał od niego a nawet się nie pokryje z żadną cechą charakteru. Myślę że każdy się z tym zgodzi i na podstawie swych empirycznych doświadczeń będzie w stanie  to uzasadnić. Niemniej chyba każdy się zgodzi, że jest to piękne imię, a kobiety nim obdarzone to prawdziwe perełki. Osobiście  przyznaję, że to tłumaczenie greckie tegoż imienia nie jest chybione i z doświadczenia wiem ,że Małgorzata to wspaniała i olśniewająca kobieta, która zasługuje na najwyższy szacunek. Ten długi wstęp, traktujący o  imieniu jest niezbędny aby zaprezentować jak bardzo cenną roślina jest Robinia która  dzierży w nazwie to imię: Robinia margaretta ‘Casque Rouge’. Ta piękna roślina w sposób istotny potrafi przejawiać charakterystykę znaczenia tegoż imienia. To co ją cechuje to zmienność, potrafi nie przykuwać uwagi przez większość sezonu wegetacyjnego, zimą oraz gdy pozostaje bez liści. Natomiast gdy już zakwitnie…trudno odmówić sobie przyjemności płynących z doznań estetycznych jakimi epatuje.

Robinia

Koniec maja  to okres w którym odkrywa swoje największe piękno, budząc podziw i zdumienie. Emanuje niczym kobieta w pięknej weselnej  seledynowej sukni  przyozdobioną  różowym akcentem na jej ciele oraz układających się w ust w uśmiech  od którego trudno oderwać wzrok.  Robinii kwiaty są w istocie zjawiskowe. Kwiatostan potrafi  osiągnąć 15 cm długości , a jego elementami składowymi są małe ciemnoróżowe kwiaty.  Istotną zaletą tej rośliny jest także jej  odporność na choroby, szkodniki oraz małe wymagania siedliskowe. Może stanowić na naszej działce znaczący  akcent dominujący, gdyż najlepiej prezentuje się jako roślina soliterowa. Naturalnie dorasta do dużych rozmiarów , które potrafią wynieść 10-15 m. Jednakże regularne zabiegi kształtujące i formujące, sprawią, że jej proporcje dostosują się do naszych oczekiwań i wizji kompozycyjnej. Polecam wszystkim łaknącym estetycznych doznań tę roślinę oraz wprowadzenia do swojego życia tak wspaniałej perły, jaką bez wątpienia jest.