Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Świerk Schrenka – wąsko stożkowy iglak

Świerk w odmianie Schrenka jest bardzo interesującą pozycją składową dostępnego na rynku materiału roślinnego. To obecnie mało znana i rozpoznawana roślina. Jednak myślę, że po jej bliższym scharakteryzowaniu , ta odkryta przez niemieckiego przyrodnika Alexandra Gustava von Schrenk roślina stanie się częścią składową dużej ilości aranżacji ogrodowych.

Jest to świerk, który naturalnie porasta obszar gór Tien−Shan i potrafi w rodzimych warunkach osiągnąć rozmiar nawet 60 m. Ta imponująca wysokość niestety, a z perspektywy niektórych użytkowników “stety” w naszych warunkach nie zostanie osiągnięta. W naszym klimacie roślina ta osiąga maksymalnie 20 m wysokości oraz od 3 do 6 metrów średnicy. Cechuje się on zwartą i gęstą koroną oraz regularnym, wąsko stożkowym pokrojem. Igły mają barwę ciemnozieloną. Początkowo rozwija się w bardzo wolnym tempie, ale z czasem ta intensywność wzrasta.

Pod względem uprawowym nie jest to materiał roślinny, który cechuje się wysokimi wymaganiami siedliskowymi. Rośnie w każdym rejonie naszego kraju i jest w pełni mrozoodporny. Nie wymaga nadmiernie urodzajnego podłoża oraz poziomu wilgotności, dzięki czemu może być sadzony i uprawiany nawet w miejscach cechujących się gorszymi warunkami glebowymi. Mimo to warto zadbać o właściwe warunki siedliskowe, gdyż sprzyja to szybszemu i optymalnemu rozwojowi. Ta zależność tyczy się każdej rośliny.

Wykorzystać tę roślinę możemy w różnego rodzaju nasadzeniach. Począwszy od przydomowego otoczenia po zieleń miejską i parki. Najlepiej prezentuje się w większych ogrodach jako akcent dominujący, który zapewni nam czystość kompozycji. Nie jest on tak ekspansywny pod względem szerokości jak klasycznie dostępne na rynku świerki kłujące czy jodły i dlatego nie wymaga zapewniania tak dużej ilości przestrzeni w bezpośrednim jego otoczeniu. Myślę ,że jego obecność w ogrodzie dostarczy wielu wrażeń estetycznych i zapewni nam bardzo atrakcyjny składnik zimozielony kompozycji, który będzie dekoracyjny również w miesiącach zimowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *