Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Atrakcyjna “Pendula” w ogrodzie – Świerk pospolity Inversa

Świerk pospolity “Inversa”

Wygląda jak roślina w sukni rozpościerającej się po “podłodze” , która podczas wiosennego wszczęcia wegetacji dodatkowo przyozdobiona jest jasnymi ozdobami w postaci przyrostów. Świerk pospolity w odmianie “Inversa” podobnie jak jej zbliżona wizualnie pokrewna odmiana “Frohburg” to bardzo oryginalne formy świerków. Oczywiście każdy z nas ma swój subiektywny kanon piękna , który także dotyczy takich szczególnych materiałów jak rośliny. Przez jednych “Inversa” odbierana jest jako bardzo atrakcyjna roślina o obojętnym wpływie na odczucia emocjonalne, dla innych może stanowić rzewliwy składnik ogrodu ze względu na swój pozornie smutny pokrój. wszystko jednak wynika ze sposobu interpretacji i odbioru każdego składnika otoczenia. Bez wątpienia jednak jest to oryginalna, niezwykła i dostarczająca estetycznych wrażeń roślina i tak ją traktujmy. To bardzo cenne tworzywo ogrodu, które pozwala przełamać monotonnie.

Świerk pospolity – Inversa

Pod względem podstawowych cech budowy tej rośliny, poza wspomnianym pokrojem możemy zaliczyć pojawiające się wiosną i dodające uroku w tym okresie, przyrosty. Jak widać na materiale graficznym znajdującym się obok, są one niezwykle atrakcyjne. Są one seledynowe o wyrazistej i intensywnej barwie. Jedną z głównych cech tej odmiany jest brak przewodnika, z tego względu jej wysokość zależna jest głównie od indywidualnego kształtowania poprzez podpinanie wybranego pędu do palika i sukcesywne wyprowadzanie go w ten sposób w górę. Taka struktura rośliny ma wiele zalet, gdyż możemy dostosować jej wielkość do miejsca, które wybraliśmy dla niej w ogrodzie. Pod wzgledem szerokości (poza płożącymi się po ziemi pędami, których ekspansję możemy modyfikować poprzez cięcie) również nie stanowi rośliny, która może utrudniać rozwój sąsiadującym z nią egzemplarzom. nie ma ona bowiem tendencji do horyzontalnego rozwoju i jest względnie wąskim materiałem roślinnym.

Świerk pospolity – Inversa

Warunki siedliskowe nie stanowią także dużego kłopotu w przypadku Świerku “Inversa” . Cechuje się odmiana ta, podobnie jak większość odmian tego gatunku bardzo małymi wymaganiami glebowymi i małą wrażliwością na mróz. Myślę, że warto tworząc ogród znaleźć odrobinę miejsca na tak ciekawy egzemplarz, który z pewnością urozmaici nasze nasadzenie i zapewni oryginalny pierwiastek w naszej aranżacji.

Roślina ta jest dostępna w sprzedaży w naszej szkółce – ŚWIERK

O dostępność w aktualnym okresie prosimy pytać pod numerami telefonu dostępnymi w zakładce “KONTAKT” lub po kliknięciu w ten link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *