Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Turzyca – Vanilla Ice

Carex Vanilla Ice

Turzyca Vanilla Ice to roślina, która pomimo, że obecna jest w wielu ofertach szkółek i sklepów ogrodniczych w Polsce to nie jest do końca znana konsumentom. Konsumentom, którzy gdyby znali jej zalety i możliwości wykorzystywania, z pewnością w dużo większym zakresie by po nią sięgali. A zalet tych jest wiele i myślę, że jest to powód , aby dokładnie zaznajomić z nimi szerszą grupę odbiorców. Więc zaczynamy 🙂

Warunki uprawowe

 

Zacznę może od uprawy i   cechy rośliny , która najbardziej wpływa na wyobraźnię (przynajmniej w moim wypadku tak było) , a mianowicie stanowisko. Turzyca Vanilla Ice preferuje, co ciekawe, stanowiska w  półcieniu i cieniste. To o tyle interesujące, ponieważ większość roślin o tej kolorystyce liści, raczej wymaga słonecznych miejsc. Nie znaczy to, że Vanilla Ice w słonecznym stanowisku sobie nie  poradzi, gdyż radzi sobie świetnie, ale, że jest świetnym wyborem do ożywienia tych bardziej mrocznych miejsc ogrodu. Myślę, że już w kontekście tej informacji, pojawi się każdemu wizja jej zastosowania w swoim otoczeniu ogrodowym.

Turzyca ta nie jest wymagająca pod względem warunków glebowych , choć nie lubi zbyt mokrego podłoża, a bardziej przepuszczalne. Niezależnie od ph gleby poradzi sobie w każdej, czy to kwaśnej, zasadowej czy obojętnej. W teorii jednak najbardziej optymalną będzie ta zasadowa, ale jak się okazuje nie przejawia „marudzenia” także w innych. Pod względem odporności na patogeny, wydaje się            ,że mamy do czynienia z ideałem. Nie jest wrażliwa na choroby grzybowe oraz szkodniki. Jest też rośliną mrozoodporną. Jednak w chłodniejszych regionach zaleca się jej sadzenie w bardziej osłoniętych miejscach. Gdyby jednak podczas bardziej surowych zim uległa przemrożeniu to stosuje się jej przycięcie wiosna i bez większych przeszkód będzie nas cieszyć swoimi barwnymi liśćmi dalej.   

 

Rabat na Turzyce

 

Wygląd Turzycy Vanilla Ice   

Vanilla Ice liśćWizualnie to bardzo barwna i radosna roślina. Nie bez powodu przywieziono ją z dalekiego wschodu. Jest to region z którego pochodzi bardzo wiele roślin, które chętnie wykorzystujemy w naszych ogrodach. Są one zazwyczaj też tymi najbardziej atrakcyjnymi  i Turzyca Vanilla Ice niezaprzeczalnie wpisuje się w tą zależność. Nie dorasta do dużych rozmiarów, bowiem osiąga ok 30 – 40cm wysokości i podobnej szerokości. Liście są „fontannowe” i o pięknej zielonożółtej barwie.Właściwie zielono-waniliowej – jak nazwa wskazuje. Są zimozielone, choć jak już wspomniałem, po surowszych zimach mogą przemarzać. Wówczas wystarczy je ściąć wiosną i będziemy się cieszyć nowymi, które szybko wyrosną. Kwitnie w kwietniu, czasem aż do czerwca. Kwiaty są kremowej barwy i w kłosowatym kształcie.Ma tendencję do krzewienia się w sposób rozłogowy, ale spokojnie nie jest ekspansywna.

 

Zastosowanie 

Carex Vanilla ice sadzonkiTo zawsze najbardziej fantazyjna część opisu produktów i nie dotyczy to tylko roślin. Każdy stara się przedstawić dzięki tej właściwości korzyści zastosowania. Tak więc język cech już był to czas na język korzyści. Te jednak myślę, że już każdemu wyświetliły się podczas czytania w takiej, zapewne dość dużej chmurce. My stosujemy je w różnych nasadzeniach i opcjach. Sprawdźmy więc czy są one zbieżne z tymi w waszej chmurce 🙂 .

Najczęściej sadzimy ją w wersji grupowej, jako plamy barwne,  czy to w cieniu, czy półcieniu, jak również i słońcu. Możemy sadzić ją jako roślinę tworzącą obwódkę przy chodnikach lub podjazdach. Zabarwi także bardziej złożone kompozycje wielogatunkowe. I tu sadzona pojedynczo, po kilka, czy kilkanaście.  Obecnie barwne plamy są najbardziej modne i efektowne. Także przy piętrowych nasadzeniach, jako jedno z niższych pięter.  Przy odpowiednio przygotowanym, przepuszczalnym podłożu, możemy Turzyce Vanille Ice posadzić po kilka lub pojedynczo w donicach. Takie donice z pewnością podniosą atrakcyjność wejść do budynków (postawione po obu stronach wejścia) , tarasów, balkonów itd.  Z pewnością nie wyczerpuje to wyliczenie możliwości wykorzystania rośliny. Możemy zatem próbować różnych kombinacji i niech nas nie ogranicza  wyobraźnia.

Turzyca

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *