Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych

Karłowy wiąz z Anglii – Jacqueline Hillier

Wiąz Camperdownii - Szkółka roślin Stecz
Wiąz „Camperdownii”

Wiąz kojarzony jest najczęściej z dużym drzewem liściastym, którego drewno wykorzystywane jest w budownictwie czy meblarstwie. W ostatnim czasie pojawiło się jednak kilka interesujących odmian tej rośliny, które zmieniły postrzeganie wiązu jako dużego, rozłożystego drzewa, na rzecz materiału roślinnego o atrakcyjnym pokroju i kolorystyce. Te wyodrębnione dla ozdobnego zastosowania odmiany cechują się także dużo niższymi wartościami dorastania w stosunku do klasycznego choćby wiązu górskiego. Wzrost zainteresowania takimi formami wiązu sprawił, że możemy jest spotkać w ogrodach zlokalizowanych w każdej części kraju. Wynika to z dużej również tolerancji tych odmian do bytowania w naszym klimacie.

„Camperdownii”, „Wredei” oraz…

Do najbardziej obecnie popularnych roślin z kategorii wiązów, które możemy spotkać w większości szkółek roślin są :

Te dwa produkty roślinne dominują w tej kategorii opatrzonej słowem wiąz. Pierwszy jest rośliną o kolumnowym pokroju i zielono żółtej barwie ulistnienia. Drugi ma pokrój parasolowaty i zielone zabarwienie, dużych pod względem powierzchni liści. Na rynku pojawił się jednak także trzeci zawodnik o odmiennych cechach wrodzonych i w związku z tym mozliwy do zastosowania w inny sposób niż jego bardziej znani „kuzyni”. Mowa tu o wiązie polnym z intrygującą i dostojną nazwą „Jacqueline Hillier”.

Wiąz Jacqueline Hillier

Wiąz polny „Jacqueline Hillier

Odmiana „Jacqueline Hillier” to odmiana, której nazwa wywodzi się od odkrywcy, który go zlokalizował w jednym z ogrodów angielskich. Miało to miejsce w Birmingham w ogrodzie Selly Park w 1966r. Jej główną cechą są drobne listka o zabarwieniu ciemnozielonym . Dorasta po wielu latach nawet do rozmiaru 3m. Jednak odpowiednio i regularnie kształtowany może pozostać również na pewnym poziomie gabarytowym. Jest to tolerancyjna roślina pod względem formowania. Poza regulacją wielkości, zabieg taki pozwala uzyskać gęsty pokrój roślinie, co znacząco wpływa na jej atrakcyjność. A atrakcyjna potrafi być, dzięki czemu z pewnością znajdzie miejsce w wielu ogrodach użytkowników , którzy docenia jej walory estetyczne. idealna roślina na formowane obwódki jak i żywopłoty oraz do nasadzeń wielogatunkowych. Jest również wartościowym tworzywem topiarów, które zawsze przełamują monotonnie ogrodową.

Roślina ta jest dostępna w sprzedaży w naszej szkółce – WIĄZ


O dostępność w aktualnym okresie prosimy pytać pod numerami telefonu dostępnymi w zakładce „KONTAKT” lub po kliknięciu w ten link


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *