Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Rozplenica japońska Hameln

Rozplenica Hameln

Rozplenica Hameln

Rozplenica japońska HamelnRozplenica Hameln , a właściwie rozplenica japońska Hameln, to chyba najpopularniejsza odmiana tej grupy traw. Jest niejako ambasadorem rozplenic i zachętą do zwracania uwagi na inne odmiany z tego gatunku.  W 2018 z odmiana Red Head otrzymały nagrodę AGM, która jest przyznawana przez Królewskie Towarzystwo Róż (RHS). Ta nagroda  pokazuje wartość rośliny i niezawodność w ogrodzie. Dla poszukiwaczy niewymagających oraz efektownych roślin, Rozplenica Hameln będzie moim zdaniem wartą uwagi propozycją. Bardzo cenię takie rośliny, które nie absorbują nadmiernie naszej uwagi, a dodatkowo niezawodnie cieszą wzrok swoją nietuzinkową urodą. Ta do lipca niepozorna kępa liści (choć niewątpliwie atrakcyjnych), rozbłyska  (najczęściej już od lipca) licznymi, przypominającymi szczotki do butelek  kwiatami. Zresztą piękne kwitnienie to cecha wspólna większości pochodzących z kraju Kwitnącej Wiśni roślin.

 

Rozplenica Red Head sadzonki sklep

Rozplenica Hameln – wygląd

Wygląd Rozplenicy Hameln jest charakterystyczny dla traw tego gatunku. Hameln jest kępą trawy o wysokości ok 50-70 cm i podobnej szerokości. Liście tej trawy są węższe niż u odmiany Red Head i maja barwę zieloną. Pokrój jest raczej fontannowy. Największą atrakcję rośliny stanowią pojawiające się w lipcu, kremowe kwiaty. Jak wspomniałem, dla większości obserwatorów/recenzentów, przypominają wyglądem szczotki do czyszczenia butelek. Kwiaty, podobnie jak liście rozkładają się fontannowo. Są początkowo zielonkawe, następnie kremowo – różowe , a późną jesienią przyjmują szaro – brunatne ubarwienie. W momencie kwitnienia roślina potrafi osiągnąć, z pojawiającymi się kwiatami, sumę wysokości ok 100cm.

 

 

 

Jak uprawiać  rozplenicę Hameln

Sadzonki Rozplenica HamelnKto czytał o Red Head, ten wie, że nie ma w uprawie tych roślin nic nadmiernie skomplikowanego. Co więcej, także mało absorbującego. Wiosną ścinamy obumarłą część kilka centymetrów nad ziemią, nawozimy, podlewamy w okresie bezdeszczowym i wiążemy w snopek na zimę, aby ograniczyć uszkodzenia mrozowe. oto cały algorytm uprawy rozplenicy. Proste, prawda? Stanowisko preferowane przez rozplenicę to słońce lub półcień. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i delikatnie wilgotnych. Choć w tej kwestii wykazuje , jak się okazuje dużą tolerancję. U nas świetnie sobie radzi również  na glebie gliniastej. Nie ma szczególnych wymagań w zakresie ph.

 

 

 

Jak sadzić Rozplenicę Hameln

Najlepiej tak, aby się Tobie podobało. Jednak nie każdy wie jak mu się podoba, do tego czasem trzeba inspiracji. Zwyczajowo sadzi się je grupowo, jako tzw. masywy. Często spotykamy je jako obwódki przy chodnikach lub podjazdach. Jako elementy złożonych, piętrowych kompozycji. Nie można oczywiście zapomnieć  wykorzystaniu ich jako roślin hodowanych w różnego rodzaju donicach. Zdobią tak tarasy, balkony i wejścia do budynków. Możliwości jest wiele i każde zestawienie będzie miało swój urok i pierwiastek piękna.

 

 

Rozplenica Hameln kup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *