Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Pennisetum Red Head

Rozplenica Red Head

 

Rozplenica Red Head

Rozplenica Red Head to niezwykle atrakcyjna wizualnie trawa. Myślę, że nie jest to roślina obca ogrodnikom, projektantom oraz amatorom ogrodnictwa. Tak myślę, ponieważ została ona  już wielokrotnie opisana w szerokim internecie. Jest dostępna w ofercie większości szkółek i centr ogrodniczych . To o czymś świadczy…. Głównie o tym, że powszechnie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych. Dlaczego tak jest? sprawdźmy:)

Cechy Rozplenicy Red Head

Kwiaty Rozplenica Red HeadW zasadzie to głównie one stanowią o motywie jej zakupu….tak…mam na myśli kwiaty. Uznawane są za najliczniej pojawiające się, spośród wszystkich traw fontannowych. Są one przepiękne, po otwarciu dość duże i przypominają bordowo – czerwone lisie kity. Początkowo, więc w sierpniu, gdyż wtedy rozpoczyna się kwitnienie Red Head , są intensywne, bardziej czerwone. Z czasem jednak ta barwa zaczyna się zmieniać na bliższą brązowej.

Ten niezwykły pokaz kwitnienia trwa do października. Fontannowy i regularny pokrój samej trawy wzmacnia ten imponująco dekoracyjny efekt. Trawa osiąga ok 100cm wysokości i podobną szerokość. Podczas kwitnienia rozmiar trawy potrafi osiągnąć ok 120cm. Liście trawy są intensywnie zielone. Pod koniec jesieni i na okres zimowy , podobnie jak to się ma w przypadku większości traw, zasychają. Dla niektórych sam szkielet trawy zimową pora potrafi być atrakcyjny.

 

 

 

Rozplenica Red Head sadzonki sklep

Uprawa rozplenicy

Pennisetum Red HeadTrawa nie jest kłopotliwa w uprawie. Rozplenica red Head , podobnie   jak inne rozplenice  (i nie tylko) , wymaga ścięcia wiosną. Ścinamy obumarłą cześć rośliny, pozostawiając 5-10 cm. Niektórzy tną bardziej radykalnie,  na wysokość ok 3cm. Z praktyki wiem, że przy każdej z tych  wysokości  cięcia, sadzonka bezproblemowo „odbijała”. W zasadzie to jedyny zabieg, którego wymaga ta roślina. Oczywiście można też związać ją na zimę w tzw snopek. Lepiej wówczas zimuje. W związku z tym są to dwa zabiegi, których potrzebuje.

Pod względem siedliskowym, lubi lekko wilgotną i przepuszczalną glebę. U nas również świetnie radzi sobie w gliniastym podłożu i stale mokrym. Dlatego  myślę, że toleruje różne warunki, poza tymi optymalnymi. Jest bardzo tolerancyjna pod względem kwasowości i zasadowości podłoża. Najlepszym dla niej stanowiskiem będzie słoneczne, ewentualnie lekki cień.  Ponadto nie jest wrażliwa na szkodniki czy choroby grzybowe. Po prostu IDEAŁ. Dodając do tego fakt, że jest laureatką nagrody AGM, przyznawanej prze RHS (królewskie towarzystwo  ogrodnicze – w Wielkiej Brytanii) dla roślin odznaczających się szczególnymi cechami dekoracyjnymi i odpornością na patogeny. Możemy śmiało uznać ją , tak jak owe Towarzystwo ogrodnicze  za niezawodną w ogrodzie.

 

Wykorzystanie Rozplenicy Red Head

Rozplenica Red Head może być wykorzystywana w sposób w którym ogranicza nas tylko wyobraźnia i miejsce. Mnogość przykładów jej wykorzystania jest, aż nadto widoczna na posesjach i grafikach w internecie. Możemy  posadzić ja  jako wyższą obwódkę przy chodnikach , podjazdach lub tarasach . Przy ogrodzeniu jako jednolity rząd roślin lub jako składnik piętrowego nasadzenia. Coraz większa rzesza właścicieli ogrodów i samych profesjonalnych projektantów, wykorzystuje je do tworzenia tzw. masywów. Są to jednogatunkowe plamy roślin, złożone z większej ilości egzemplarzy. Często w przestrzeni publicznej są tworzone tego typu kompozycje. Nie można również zapomnieć o rosnącej popularności sadzenia traw w różnego rodzaju pojemnikach. Nie ma tu reguły czy są to pojedyncze, nieduże donice przy wejściach do budynków, na tarasach lub balkonach, czy są to duże, a nawet bardzo duże i czasem długie  donice  przy budynkach. Jak widać możliwości jest wiele, a sama roślina niezawodnie prezentuje się świetnie, bez względu na kontekst. 

Red Head sklep

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *