Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Jarząb pospolity Fastigiata

Jarząb kolumnowy Fastigiata

Jarząb kolumnowy Fastigiata

Jarząb kolumnowy Fastigiata to kolejna odmiana kolumnowej formy jarząbu, która znajduje się w naszej ofercie.  Inne to Autumn Spire oraz jarząb turyngski Fastigiata. Odmiana Fastigiata jarząbu pospolitego cieszy się coraz większą popularnością. Jej duża elegancja kolorystyczna i pokrój są walorami dostrzeganymi przez projektantów, ogrodników oraz konsumentów. Nie ma tu elementu koloryzowania tego wizerunku. Taka jest prawda i postaram się tą charakterystykę zobrazować poniżej. 

 

Jarząb kolumnowy Fastigiata – wygląd

Jarząb pospolity FastigiataWłaściwie jarząb pospolity Fastigiata jest rośliną o pokroju kolumnowym. Zdumiewające jak te z pozoru pospolite w naszym krajobrazie rośliny, potrafią ciągle przyciągać zainteresowanie i budzić podziw. Obecnie już jarzębiny nie są tak często spotykane w krajobrazie jak kiedyś, ale ich odmiany,  o trochę innej specyfice staja się coraz popularniejsze.  Często tak jest , że pojawiają się odmiany rośliny odmiany zwyczajowej, które rozpalają na nowo pożądanie.  W przypadku Fastigiaty, elementem rozróżniającym jest sam pokrój. Jest to kolumnowe drzewko osiągające ok 5m wysokości i ok. 2m szerokości. Jest mam wrażenie gęstszą formą niż Autumn Spire. Liście są mocno zielone i bardzo eleganckie.  Typowe dla gatunku – pierzaste. W maju pojawiają się grube, baldachowate, białe kwiaty. Występują one na końcach pędów. Prezentują się wybornie i dostarczają wspaniałych wrażeń estetycznych. Kolejnym atrybutem wpływającym na wizualny zachwyt są pojawiające się w sierpniu owoce. Są  to czerwone jagody, zebrane w grube kiście. Prezentują się na roślinie cudownie.

Warunki uprawne Jarząb pospolity Fastigiata

Kwiat Jarząb FastigiataPodobnie jak cały gatunek, odmiana Fastigiata nie jest skomplikowana w uprawie, żeby nie powiedzieć banalna. Nie jest to drzewko o które trzeba nadmiernie dbać. Dobrze rośnie w stanowisku słonecznym, ale również dobrze radzi sobie w miejscach o różnym stopniu zacienienia. Pod względem podłoża, nie wykazuje skłonności do kaprysów w aspekcie ph. Nie odczuwa też dyskomfortu w związku z okresowym brakiem wilgotności. Nie ma to nadmiernego wpływu na jej kondycję wizualną. Jest niemal nieczuły na wplywy szkodników i chorób grzybowych, a także na zanieczyszczenia powietrza. Czyni to Fastigiatę, świetnym wyborem do nasadzeń w zieleni miejskiej. Dzięki dużej atrakcyjności, która unaocznia się w różnych okresach sezonu wegetacyjnego oraz zmienność z tym związaną, spełnia idealnie funkcję estetyczną. Zieleń miejska dobrze gdy jest zmienna, gdyż taka zmienność wpływa pozytywnie na estetykę miejsc w których otoczeniu tego typu roślinność się pojawia.

 

Zastosowanie Jarząb pospolity Fastigiata

Owoce Jarząb FastigiataTo zawsze część, która w dużej mierze jest wynikiem wyobraźni i wodzy fantazji. Oczywiście są pewne nieodzowne modele nasadzeń tej rośliny, ale nie wyczerpują one możliwości innego ich skomponowania. Najczęstszym ich  zastosowaniem jest nasadzenie rzędowe , tworzące szpaler drzew. Tak sadzone mogą być przy wjazdach na posesje oraz wzdłuż szlaków komunikacyjnych     w miastach. Pełnią wówczas również funkcję zdrowotną (chronią przed nawiewaniem kurzu oraz  rozpraszają i pochłaniają hałas wytwarzany przez pojazdy) oraz ochronną (chronią przed nawiewaniem np. śniegu na jezdnie). Mogą być sadzone w ogrodach, parkach, skwerach jako solitery. Są tez często składnikiem różnorodnych kompozycji piętrowych. Odpowiednio regulowane  przez cięcie sprawdzą się także w mniejszych nasadzeniach tego typu.  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je w nasadzeniach pojemnikowych. Biorąc pod uwagę ich odporność na niesprzyjające warunki przyrodnicze, również w tym rozwiązaniu się odnajdą. Oczywiście będą wymagały większego pojemnika, ale z pewnością podniosą prestiż miejsc w których tak posadzone będą. Polecamy serdecznie i zachęcamy do włączenia jarząbu kolumnowego Fastigiata to swoich kompozycji, czy tych już istniejących, czy dopiero planowanych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *