Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Morning Light

Miskant Morning Light

Miskant Morning Light

Morning LightMiskant Morning Light jest przykładem jak bardzo duża różnorodność form roślinnych  jest obecna na naszym rynku ogrodniczym. Udowadnia także, że z pozoru prymitywna w nazwie trawa może być fantastyczną ozdobą ogrodu. „Poranne światło”….nazwa zobowiązuje. Bez wątpienia rozświetla swym blaskiem zakątki ogrodu w których rośnie. Z daleka wydaje się być jego barwa niemal srebrzystą. I moglibyśmy zakończyć tak na prawdę opis tej rośliny na informacji, że przyznano jej nagrodę AGM w 2001 roku. Oczywiście nagroda dla rośliny niezawodnej w ogrodzie, przyznawana przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze znaczy czasem więcej niż tysiąc słów, ale nie możemy na tym poprzestać:)

 

 

 Cechy fizyczne  Morning Light

Morning Light SadzonkiPoczątek obecności traw ozdobnych  na rynku roślinnym w Polsce nie jest aż tak odległy w czasie. Oczywiście to pojęcie względne i rzeczywiście czas przemija bardzo szybko, ale jednak trawy zagościły na stałe dość niedawno. Myślę, że wielu producentów roślin nie do końca było przekonanych co do zainteresowania konsumentów ta grupą roślin. To naturalne, że jako producenci i sprzedawcy, musimy analizować rynek pod kątem potencjału sprzedażowego nowych produktów roślinnych. Taki jest paradygmat przedsiębiorczości ogółem. Trawy ozdobne jak się jednak okazało osiągnęły szybką adopcję i stały się ogromnym sukcesem wielu szkółek. Do tego stopnia, że ich udział w ich  strukturze produkcji bardzo wzrasta.

Sam byłem sceptyczny w stosunku do traw ozdobnych, gdy pierwszy raz o nich usłyszałem. Otrzymując wiosną sadzonkę, w formie przyciętej niemal przy ziemi, nic nie wskazywało na jej późniejszą urodę. Już nie wspominając o wyglądzie po paru latach uprawy, gdy sadzonka  osiąga większe rozmiary. Dość szybko stały się jednak roślinami, które mogę otwarcie uznać za jedne z najbardziej wartościowych i atrakcyjnych w ogrodzie. Oczywiście mamy tu wiele gatunków traw i ich odmian. Z roku na rok coraz więcej i o coraz większym zakresie przeznaczenia.  W mojej opinii jednak najbardziej bezproblemowymi są Miskanty.  Są one zróżnicowane i charakteryzują się dużym bogactwem form i barw. Ta która dla mnie osobiście jest jedną z najcenniejszych to właśnie Miskant Morning Light.

Tytułowy miskant osiąga ok 1,5 m wysokości. Jego pokrój jest wyprostowany, z delikatnie przewieszającymi się liśćmi w górnej jego części. To nadaje mu bardziej łagodnego wyglądu. Najciekawszy jest optyczny wyraz jego cech w postaci liści. Liście są wąskie, zielone z białym obrzeżem. Z daleka wygląda na srebrzysty. To głównie ta cecha najbardziej urzeka i nadaje tej odmianie oryginalności. Kwitnie w naszych warunkach rzadko, jeśli już uda mu się to kwiaty mają początkowo  barwę różową, a z czasem stają się srebrzyste.

Miskanty - sklep internetowy

Uprawa Miskant Morning Light

MiskantUprawa tych rodzajów traw nie należy do nadmiernie skomplikowanych. W naszych warunkach są jednymi z najbardziej odpornych traw.  Nie powinny być nadmiernie absorbujące dla użytkowników. Morning Light preferuje stanowiska słoneczne lub półcień. To co ważne to zapewnienie mu właściwej wilgotności gleby w okresach bezdeszczowych. Brak wody w tych momentach może się odbić znacząco na atrakcyjności rośliny. Dobrze też dostarczyć jej w okresie wiosennym pożywienie w postaci nawozów mineralnych lub organicznych. Wpłynie to na szybkość wzrostu i pobudzi do rozwoju. Podstawowym jednak zabiegiem, podobnie jak u większości traw jest wiosenne ścięcie zaschniętej części nadziemnej. Niektórzy także wiążą je na okres zimy w snopek, co przekłada się na mniejsze uszkodzenia mrozowe, powstałe w tym czasie.

 

 

Zastosowanie Miskanta Morning Light   

Projektanci terenów zieleni i ogrodnicy z ogromną żarliwością wykorzystują trawy w tworzonych przez nich kompozycjach. Jest to bardzo uzasadnione podejście. Pomijając już sam fakt niezaprzeczalnej atrakcyjności, ich nasadzenie pozwala osiągnąć efekt pokrycia zielenią w bardzo szybkim czasie. Oczywiście uzależnione jest to od rozmiaru zastosowanej sadzonki, ale nawet najmniejsza trawa, przy starannej obsłudze potrafi w gruncie osiągnąć szybko zadowalający wygląd. Miskant Morning Light  może być stosowany różnorodnie. Wielu znanych projektantów  zaleca ich nasadzenia w formacjach grupowych, jako tzw. masywy.

To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, podobnie zresztą jak nasadzenie w rzędzie przy ogrodzeniu.   Mogą być tak sadzone w strefie nasadzenia między kostką a ogrodzeniem jako pojedynczy rząd (gdy jest to wąska strefa) lub jako jedno z wyższych pieter w piętrowej kompozycji. W piętrowych nasadzeniach trawy stanowią bardzo duże urozmaicenie i czynią kompozycje ciekawszą dla obserwatora. Podobnie sytuacja ta dotyczy klombów, więc wolnostojących skupin roślin zorganizowanych na tle okręgu lub kwadratu, posadzonych w kształcie piramidy. Myślę jednak, że najczęstszym obecnie sposobem uprawy w ogrodach traw, w tym Miskanata Morning Light, jest wykorzystanie pojemnikowe. W pojemniku, a może bardziej ozdobnej lub nawet murowanej donicy (o różnym kształcie) spotkamy go przy wejściach do budynków, przy i na tarasach oraz balkonach. Coraz częściej w publicznych terenach zieleni miejskiej znajduje się miejsce dla traw. I bardzo dobrze, gdyż i te miejsca wymagają ożywienia i wzbogacenia w nowe formy roślin.

Myślę, że możliwości kombinacji i wariantów zastosowania jest bardzo wiele i trudno w kilku zdaniach wyczerpać wachlarz zastosowań. To zresztą zależy także od naszej wyobraźni i układu przestrzeni poddanej kształtowaniu za pomocą roślin. Piękno tkwi w oczach podziwiającego i tego się trzymajmy. To nam ma się podobać układ nasadzeń i wcale nie musi być sztampowy.

 

Morning Light sklep

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *