Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Szkółka drzew krzewów owocowych i ozdobnych
Autumn Spire

Jarząb kolumnowy Autumn Spire

Jarząb Autumn Spire

Jarząb kolumnowy Autumn Spire to wąska forma jarząbu, która według mnie zasługuje na szczególne miejsce na naszym rynku roślinnym. Nie tylko u nas, w Polsce,  cieszy się ogromną popularnością, ale także na zachodzie. W Anglii Jarząb Autumn Spire otrzymał w 2012 roku, ustanowiona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodę. Nagroda nosi nazwę AGM (Award of Garden Merit)  . Jest  przyznawana rośliną charakteryzującym się szczególnymi walorami dekoracyjnymi, odpornością na szkodniki oraz warunki siedliskowe. Taka roślina, która bez problemowo będzie rosła w naszym ogrodzie, więc która będzie niezawodna w uprawie.

Jarząb kolumnowy Autumn Spire – wygląd

Autumn SpireAutumn Spire jest wąskim drzewem, początkowo strzelistym, ale z wiekiem jego pokrój jest bardziej gęsty i kolumnowy. Ta wyselekcjonowana w Irlandii odmiana cieszy się największa popularnością dzięki swej zmiennej kolorystyce w okresie wegetacji. Bowiem liście jarząbu Autumn Spire są w sezonie zabarwione  na jasnozieloną barwę. Jesienią natomiast ta barwa się mocno ożywia i rozbłyska kolorami. Liście staja się początkowo  zielono – pomarańczowo – czerwone, a ostatecznie głównie czerwone. W połączeniu z pojawiającymi się jesienią kiściami żółtych owoców tworzy to niezwykłą kompozycję. Osiąga ok 5m wysokości przy ok 1,5m szerokości.

 

 

 

Kwiaty Autumn SpireWiosną, w maju, pojawiają się na końcach pędów białe, baldachowate kwiaty. Ten efekt jest również bardzo atrakcyjny i przyciąga nie tylko wzrok , ale także liczne owady. Biel na tle jasnozielonych liści jarząbu prezentuje się bardzo elegancko. Nie bez znaczenia dla wizualnej atrakcyjności, pozostaje wielkość kwiatów. Są one dość duże i gęste. Bardzo przyjemny dla oka jest ten moment kwitnienia.

 

 

 

 

 

Owoce Autumn SpireBardzo dużą wartość dekoracyjna mają owoce, które pojawiają się jesienią. Jak już wcześniej wspomniałem, mają one formę żółtych jagód, zebranych w kiście gron. W okresie zimowym stanowią idealne pożywienie dla ptaków. Niektórzy wykorzystają je także w sztuce kulinarnej do przygotowywania galaretek. Z pewnością jest to bardzo zdrowy efekt przerobu owoców jarząbu.

 

 

 

 

 

Warunki uprawowe

Jarząb kolumnowy Autumn Fire jest bardzo mało wymagającym drzewem.  Nie ma szczególnych wymagań w kontekście ani ph gleby, ani wilgotności. Co więcej rośnie świetnie w warunkach miejskich, a w miejskich nasadzeniach radzą sobie głównie mało wymagające rośliny. Preferuje raczej stanowiska słoneczne, choć również poradzi sobie dobrze w półcieniu. Nie wymaga opieki względem zapobiegania porażeniu przez choroby grzybowe czy wpływu szkodników. Pod tym względem jest bardzo odporny. Dobrze znosi cięcie i w związku z tym możemy utrzymać go w pożądanym rozmiarze.

Zastosowanie

Jarząb kolumnowySama specyfika osiąganych gabarytów docelowych sugeruje, że mamy szerokie pole do wykorzystania go w nasadzeniach. I tak też jest stosowany, bardzo różnorodnie. Najczęściej spotkać go możemy w charakterze szpalerowej rośliny. Jest w taki sposób sadzony przy podjazdach do domów, przy szlakach komunikacyjnych  w miastach i poza , przy skwerach, w parkach, alejach itd. Może być wykorzystywany do nasadzeń w małych ogrodach. Ze względu na swój wąski pokrój, ne zajmie dużo miejsca w takich założeniach. Ponadto, sadzimy w takich miejscach głównie drzewa, które zdobią przez dłuższy czas , a nie tylko przez chwilę.  Jarzą Autumn Spire spełnia te warunki. Nie osiąga także dużych rozmiarów co dodatkowo przemawia za takim jego wykorzystaniem. W ogrodzie szczególnie ozdobnie powinien się prezentować jako soliter, drzewo narożne lub najwyższe piętro w  nasadzeniach piętrowych. Można także spotkać go w nasadzeniach pojemnikowych. Choć w takiej uprawie wymaga większego pojemnika, aby ładnie się rozrastał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *